Recenzje - biografie, dzienniki

„Elżbieta II. Ostatnia taka królowa” Marek Rybarczyk

królowa Elżbieta

  • Tutuł: Elżbieta II. Ostatnia taka królowa
  • Autor: Marek Rybarczyk
  • Wyd. Muza 2022
  • Stron: 330

Czy mogę napisać, że 8 września 2022 roku cały świat na chwilę wstrzymał oddech? Chyba mogę, wszak królowa Wielkiej Brytanii i Irlandii północnej,  Elżbieta II była nie tylko niezwykłą postacią, ale też symbolem przywiązania Brytyjczyków do tradycji i do monarchii. Perypetie życiowe i skandale na dworze angielskim śledzi cały świat, a wnukowie królowej Elżbiety – William i Harry systematycznie pojawiają się w magazynach plotkarskich.  Nie jest więc dziwne to, że po spektakularnym pogrzebie królowej, sięgnęłam po książkę, która miała mi przybliżyć nieco Jej osobę.

Autorem książki “Elżbieta II. Ostatnia taka królowa” jest Marek Rybarczyk, dziennikarz BBC, ale też znawca historii. Bezsprzecznie jest on zafascynowany tematem życia rodziny królewskiej, bo to nie jedyna jego książka dotycząca świata Windsorów.

Czyta się ją łatwo, szybko i z wielką przyjemnością. Autor przybliża nam życie królowej, począwszy od szczęśliwego dzieciństwa, przez gorącą młodzieńczą miłość, po długie lata jej rządów na dworze. Zaskoczyło mnie, że owoc małżeństwa Elżbiety z Filipem – obecnie król Karol III – nie spełnił nadziei obojga rodziców i nie był rozpieszczanym i ukochanym synkiem. Książka pełna jest takich “smaczków” – informacji o prywatnym życiu rodziny królewskiej, których próżno szukać w popularnej prasie. Mimo wszelkich przeciwności losu, królowa Elżbieta przez całe swoje życie broniła monarchii i tradycyjnych wartości. Dzięki temu zyskała szacunek całego świata.

Bardzo polecam.

królowa Elżbieta