Recenzje - kryminały, thrillery

„Punkt zero” Jorn Lier Horst, Thomas Enger

punkt zero

  • Tytuł: Punkt zero
  • Autorzy: Jorn Lier Horst, Thomas Enger
  • Wyd. Smak Słowa 2020
  • Stron 441

 

Witajcie moi drodzy!

Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o pierwszym tomie doskonałej trylogii kryminalnej pt. „Punkt Zero”. Napisało ją wspólnie dwóch świetnych norweskich autorów specjalizujących się w powieściach z dreszczykiem: Jorn Lier Horst i Thomas Enger. Z prozą Horsta spotkałam się już wcześniej i muszę przyznać, że było to spotkanie bardzo udane. Na blogu/kanale znajdziecie moją recenzję jego książki pt. „ Ukryty pokój”.

Tymczasem jednocząc siły z Engerem, Horst stworzył trylogię w której mamy dwójkę głównych bohaterów: Alexandra Blixa – funkcjonariusza policji pracującego w wydziale śledczym oraz Emmę Ramm – dziennikarkę i autorkę bloga o celebrytach. Los zetknął ze sobą tych dwoje bardzo wcześnie i w niezwykle dramatycznych okolicznościach. Gdy wiele lat później połączy ich wspólne śledztwo, Emma z początku nawet nie pozna Blixa. Tymczasem oboje zaangażują się w poszukiwanie zaginionej gwiazdy świata sportu, 13-krotnej mistrzyni świata w biegach na średnich i długich dystansach – Sonji Nordstrom. Wszystko wskazuje na to, że sportsmenka została uprowadzona i być może jeszcze żyje. Zaczyna się wyścig z czasem, śledztwo nabiera rozpędu i wtedy zaczynają ginąć następne osoby, a Blix i Ramm łączą ze sobą kolejne morderstwa i uświadamiają sobie, że ktoś rozpoczął śmiertelne odliczanie…

punkt zero

Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron. Przyznam się, że mniej więcej w połowie lektury , byłam pewna, że wiem, kto jest mordercą. Tym większe było moje zaskoczenie pod koniec, gdy rozwiązanie zagadki kryminalnej okazało się kompletnie inne od tego, czego się spodziewałam. Emocje w ostatnich rozdziałach sięgały zenitu, czytałam je z zapartym tchem. Myślę, że właśnie taki powinien być dobry kryminał.

Przede mną drugi tom świetnego duetu Horst i Enger pt. Zasłona dymna” zaś trzeci tom nosi tytuł „ Nieobliczalni”. Mam przeczucie, że żadna z tych książek mnie nie zawiedzie.

Zapraszam Was do wysłuchania recenzji oraz fragmentu książki „Punkt zero”.

punkt zero