Recenzje - kryminały, thrillery

„Medalion z bursztynem” Anna Klejzerowicz – recenzja

medalion z bursztynem

  • Tytuł: Medalion z bursztynem
  • Autor: Anna Klejzerowicz
  • Wyd. Replika 2020
  • Stron: 320

Medalion z bursztynem” autorstwa Anny Klejzerowicz to książka ze świetnie skonstruowaną fabułą, która wciąga czytelnika bez reszty. Mamy tu przede wszystkim wątek kryminalny i tajemnicę skrywającą się w mrokach przeszłości. Zupełny przypadek sprawia, że dawna, niezwykła historia rodzinna wychodzi na światło dzienne sprowadzając jednocześnie na głównych bohaterów olbrzymie niebezpieczeństwo. Mamy tu też doskonale zarysowane tło historyczne, gdy cofamy się do lat drugiej wojny światowej. Są też bardzo sympatyczni główni bohaterowie, zaś sam styl autorki niesie czytelnika przez całą historię lekko i niezwykle łatwo pozwalając zatopić się całkowicie w rozgrywającej akcji.

Ewa i Andrzej Pawelscy mieszkają we Wrzeszczu, mają 14-letniego syna Kacpra i są dobrym, kochającym się małżeństwem. Rok po śmierci babci Ewy, przyjeżdżają do jej mieszkania, aby je uporządkować przed planowaną sprzedażą. To właśnie wtedy znajdują starą, szarą kopertę przyklejoną do wewnętrznej ścianki komody. W środku jest przepiękny bursztynowy wisior z zagadkowym grawerem oraz list babci dotyczący prawdziwej tożsamości jej córki, a matki Ewy. Bohaterka postanawia dowiedzieć się czegoś więcej na temat pochodzenia wisiora oraz historii swojej rodziny. Ma jej w tym pomóc znajomy dziennikarz, który jednak niespodziewanie ginie w wypadku. Ewa nie wie jeszcze, że jej poszukiwania niepokoją kogoś bardzo niebezpiecznego, a śmierć dziennikarza wcale nie była przypadkowa.

Napięcie i poczucie zagrożenia powoli rośnie. Bohaterkę ktoś obserwuje. Kobieta zaczyna zdawać sobie sprawę, że budzi demony przeszłości. W śledztwie zaczyna jej pomagać Jacek Kotwicki – przyjaciel i partner tragicznie zmarłego dziennikarza. Tutaj wielki plus dla autorki za włączenie do fabuły wątku związku homoseksualnego i pokazanie go z dużym wyczuciem i delikatnością.

Gdy na ciemnej klatce ginie sąsiadka Ewy łudząco do niej podobna, a jej syn zostaje napadnięty i pobity, Ewa i Jacek zdają sobie sprawę, że są w wielkim niebezpieczeństwie. Chęć rozwikłania zagadki sprzed lat jest jednak silniejsza, niż obawa przed zagrożeniem.

Bardzo ciekawym zabiegiem autorki są krótkie rozdziały zatytułowane: „Druga strona”. Możemy w nich obserwować zabójcę, patrzeć na świat jego oczami. Jest to ktoś, kto ukrywa tajemnicę pochodzenia matki Ewy nie chcąc za wszelką cenę, aby została ona ujawniona. W tych fragmentach przedstawia nam się osoba okrutna, wulgarna, pozbawiona skrupułów i pełna pogardy dla innych ludzi. Czytelnik wciąż zastanawia się w kim tkwi ta druga, ciemna osobowość.

Podsumowując, książkę uważam za świetny kryminał, doskonale się ją czyta, a właściwie połyka jednym tchem. Z wielką przyjemnością i ciekawością sięgnę po inne książki Pani Klejzerowicz. Bardzo polecam!

Dziękuję również Wydawnictwu Replika oraz przesympatycznemu Panu Konradowi za umożliwienie mi przeczytania tej książki 🙂