Zapowiedzi

„Przepis na człowieka” Dawid Myśliwiec

przepis na człowieka

Dawid Myśliwiec to doktorant z Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Prowadzi niezwykle popularny kanał na YouTube’ie o nazwie: Uwaga! Naukowy bełkot. Opowiada w nim o wielu ciekawych zagadnieniach z dziedziny naukowej, np. co zabiło dinozaury? Jak długo może żyć człowiek? Czy telefony komórkowe powodują raka? Czym jest miłość?

Dawid Myśliwiec do każdego filmu bardzo rzetelnie się przygotowuje. Nagranie kilkunastominutowego materiału poprzedza wielogodzinny research. Chyba dlatego właśnie Jego kanał budzi tak duże zainteresowanie – w czasach, gdy królują fakenewsy i tak trudno odróżnić fałszywą informację od tej prawdziwej, tutaj znajdujemy fakty poparte dowodami, podane w bardzo przystępny, zrozumiały sposób.

uwaga!naukowy bełkot

Na „Naukowy bełkot” trafiłam przez męża, który ten kanał odkrył i bardzo szybko, wręcz nałogowo zaczął połykać jeden film za drugim. Ja również stałam się jego fanką, dlatego gdy ostatnio Dawid Myśliwiec wspomniał o swojej pierwszej książce (nie wątpię, że będą następne!), która już jest dostępna w przedsprzedaży, nie zastanawiałam się ani chwili.

„Przepis na człowieka czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy” opowiada o genetyce. Jak sam autor mówi:

Gdybyś, drogi Czytelniku, chciał komuś efekt moich starań streścić w windzie, pozwól, proszę, że podsunę Ci formułę: przepis na człowieka jest zapisany w genach, ale tylko częściowo, a na dodatek działają one inaczej, niż się wielu osobom wydaje.

W książce wybiegam także ze swoją opowieścią w przyszłość, która zaczyna się w jak najbardziej teraźniejszej teraźniejszości. Mam tu na myśli modyfikacje genetyczne. Obecnie jesteśmy w stanie modyfikować organizmy takie jak pomidory czy E. coli, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby już jutro zastosować opracowane metody na zupełnie innym polu. Zastanówmy się wspólnie, czy coraz doskonalsze narzędzia do wprowadzania zmian w genomie zaczną być wykorzystywane do edycji ludzi. Zależy mi, by na podstawie mojej książki czytelnik mógł samodzielnie i świadomie wyrobić sobie zdanie na temat potencjalnych zysków i strat ze stosowania przyszłych metod edycji genów.

przepis na człowiekaKsiążka jest pięknie wydana – to zasługa wydawnictwa Altenberg. Ma twarde okładki, a w środku znajdziemy niezwykłe, autorskie ilustracje. Pozycja te ma 480 stron, więc jest całkiem pokaźnym tomiszczem. Już nie mogę się doczekać, kiedy do niej zasiądę 🙂