Recenzje - biografie, dzienniki

„Matka Jagiellonów” Dorota Pająk-Puda

matka jagiellonów

  • Tytuł: Matka Jagiellonów
  • Autorka: Dorota Pająk-Puda
  • Wyd. mg 2019
  • Stron: 361

Królowa Elżbieta pochodziła ze znanego rodu Habsburgów. Jako osiemnastolatka przyjechała do Krakowa i wyszła za mąż za Kazimierza Jagiellończyka – syna Władysława Jagiełły. Chociaż młoda i nieurodziwa, była kobietą wykształconą, mądrą i ambitną. Szybko nauczyła się języka polskiego i wspierała męża w jego poczynaniach politycznych i dyplomatycznych.

Urodziła mu trzynaścioro dzieci i pilnie dbała o ich dalsze życie i korzystne małżeństwa. Wśród nich było czterech przyszłych królów, kardynał i święty.

matka jagiellonów

O takich losach królowej możemy dowiedzieć się z książek historycznych. W tej książce natomiast autorka odkrywa nieznane fakty z życia królowej Elżbiety i w przepiękny i niezwykle ciekawy sposób ukazuje realia codziennych dni spędzanych na dworze królewskim. Postać królowej staje się nam niezwykle bliska, wczuwamy się w jej sytuację, wraz z nią przeżywamy kolejne wyzwania, które niesie życie władczyni. Wyobraźcie sobie teraz, że młodziutka, brzydka dziewczyna przyjeżdża do obcego kraju, gdzie nikt, nawet jej przyszły mąż, na nią nie czeka. Każdego dnia Elżbieta spodziewa się, że król Kazimierz odeśle ją do domu, co też prawie ma miejsce, bo gdy władca widzi ją po raz pierwszy, chce zerwać umowę przedślubną. Elżbieta dużo płacze, ale zawsze w samotności, tak by nikt nawet się nie domyślił jak bardzo czuje się nieszczęśliwa. Za wszelką cenę stara się ukrywać mankamenty swojej urody – skrzywione plecy, kalekie ramię, asymetryczną twarz. Jest też cierpliwa, czeka ….

matka jagiellonów

Pomimo, że Kazimierz był starszy od niej aż o 10 lat, Elżbieta pokochała go wielką, oddaną miłością. Stała się jego powiernicą, a często również doradczynią. Została też wierną żoną i niezwykle troskliwą matką dla swoich dzieci. Kazimierz zaś zaczął liczyć się z jej zdaniem, zarówno w sprawach rodzinnych jak i w polityce. Tworzą razem jedno z najbardziej zgodnych małżeństw wśród polskich monarchów.

Pani Dorota Pająk-Puda opisuje życie Elżbiety rok po roku. Książka przypomina pamiętnik, co jeszcze bardziej przybliża czytelnikowi postać królowej. Cudownie napisana, przenosi nas w czasy średniowiecza, ukazuje życie na zamku królewskim, codzienne kłopoty, radości, dramaty. Czyta się ją z wypiekami na twarzy. Bardzo polecam.

Zapraszam do wysłuchania recenzji na kanale YouTube oraz fragmentu książki o której Wam dzisiaj opowiadałam!