Recenzje - kryminały, thrillery

„Poza granicą szaleństwa” Wojciech Kulawski

Wojciech Kulawski

  • Tytuł: Poza granicą szaleństwa
  • Autor: Wojciech Kulawski
  • Wyd. CM 2019
  • Stron: 297

Rok 2020 rozpoczęłam lekturą kryminału polskiego pisarza – Wojciecha Kulawskiego. „Poza granicą szaleństwa” to świetnie napisana historia śledztwa, które prowadzi trójka policjantów przy wsparciu prokuratora, za którym jednak nikt z nich nie przepada. Na nowo powstającym osiedlu, w jednym z jeszcze nie wykończonych domów, znalezione zostaje ciało Grzegorza Rosy. Mężczyzna zginął od porażenia prądem i początkowo nic nie wskazuje na to, aby w jego śmierć zaangażowane były osoby trzecie. Coś jednak detektywom nie daje spokoju, a wyniki sekcji zwłok potwierdzają ich podejrzenia. Na ciele denata znajdują dziwne nacięcie Jest to wskazówka, która rozpoczyna skomplikowane i pełne zaskakujących odkryć śledztwo. Policjanci muszą cofnąć się do spraw prowadzonych wiele lat wcześniej i okazuje się, że zabójstwo Rosy jest kolejną zbrodnią popełnioną przez tą samą osobę. Seryjny morderca działa od lat, a detektywi podejmują karkołomną walkę z czasem, aby jak najszybciej go ująć.

Wojciech Kulawski

Akcja książki toczy się wielotorowo. Historię poznajemy z punktu widzenia różnych jej bohaterów, także przyszłych ofiar. Początkowo wydaje się, że poszczególne wydarzenia zupełnie się ze sobą nie łączą, jednak kolejne rozdziały przynoszą trudne do przewidzenia zwroty akcji i wszystkie elementy układanki powoli zaczynają do siebie pasować tworząc jeden obraz i rozwiązanie kryminalnej zagadki.

Wojciech Kulawski

Książkę czyta się szybko, akcja jest wartka, wiele się dzieje. Trudno się oderwać, aż do samego końca, który jest kompletnie zaskakujący. Na początku jedynie przytłoczona byłam ilością pojawiających się bohaterów wymienianych z imienia i nazwiska – miałam wrażenie, że zbyt dużo naraz postaci jest wprowadzanych do fabuły.

Książkę bardzo polecam. Dobra lektura na długie, zimowe wieczory.

Zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu książki oraz bardzo dziękuję Panu Wojciechowi Kulawskiemu za przesłany egzemplarz 🙂