Recenzje - inne

„Mieszko. Dziedzictwo” P. Świszcz, R. Siwek

Mieszko dziedzictwo

  • Tytuł: Mieszko. Dziedzictwo
  • Autorzy: Przemysław Świszcz, Robert Siwek

Komiksy od zawsze były dla mnie wyjątkową formą literatury. Tak, literatury, wszak komiks to opowiadanie oparte na sekwencyjnie ułożonych kadrach rysunkowych w których narracja i wypowiedzi postaci umieszczone są w charakterystycznych dymkach.

Jako dziecko pasjonowałam się popularnymi wówczas przygodami „Tytusa, Romka i A’Tomka” czy losami dwóch wojów „Kajka i Kokosza”. Później przyszedł czas na treści nieco poważniejsze i zaczytywałam się w „Thorgalu”. Z biegiem lat, porzuciłam komiksy na rzecz książek, ale zawsze wspominam te rysunkowe opowiadania z dużym sentymentem. Tym bardziej więc, zainteresował mnie komiks wydany współcześnie, którego zarówno forma jak i treść dostarczają nie tylko wrażeń wizualnych, ale też uczą historii i pokazują jak wyglądały początki Państwa Polskiego.

Mieszko komiks

Mieszko. Dziedzictwo” bo o nim tu mowa, jest przede wszystkim przepięknie wydaną książką, w twardych okładkach, graficznie dopieszczoną w każdym szczególe. Strony wstępu i podziękowań stylizowane są na karty księgi z dawnych lat. Cała historia została mistrzowsko zilustrowana przez Przemysława Świszcza (pseudonim Graphos) , którego rysunki niosą potężny ładunek emocjonalny. Znajdziemy tu kadry pełne dynamiki, momenty wyjęte prosto z pól bitewnych, pełne krzyku, bólu, szaleństwa. Są też obrazy bardzo spokojne, nastrojowe.

Mieszko komiks

Ilustracje doskonale oddają klimat tamtych czasów wczesnego średniowiecza. Sami historycy nie wiedzą zbyt wiele o początkach panowania założyciela Państwa Polskiego, dlatego też komiks jest doskonałym polem do wplecenia wątków fabularnych, fikcyjnych, ale opartych na tle historycznym. Historia ta nie mogła więc zostać stworzona bez osoby, która z zamiłowania i pasji interesuje się czasami tak odległymi od współczesnych. Robert Siwek podparł więc fabułę swoją wiedzą na temat realiów historycznych tamtych lat oraz zajął się koordynacją całego przedsięwzięcia.

Mieszko komiks

Obu panów współtwórców komiksu: Przemysława Świszcza oraz Roberta Siwka miałam okazję poznać osobiście podczas spotkania autorskiego zorganizowanego w moim mieście. Obaj przesympatyczni, z pasją opowiadali o kolejnych etapach tworzenia komiksu i planach na przyszłość. Spotkanie, co warto dodać, bardzo profesjonalnie poprowadziła Agnieszka Ziebarth.

Podsumowując, „Mieszko. Dziedzictwo” jest z pewnością perełką wśród współczesnych wydań komiksowych. I tylko ten fakt w jakimś stopniu, moim zdaniem usprawiedliwia bardzo wysoką cenę tej pozycji, przypuszczam, że dla wielu chętnych czytelników zaporową. Dla osób, które jednak zdecydują się na zakup komiksu, autorzy przygotowali również tematyczne gadżety, takie jak mapy, podkładki czy koszulki. Trwają też prace nad kolejną częścią komiksu: „ Mieszko. Braterstwo”.