Recenzje - powieści obyczajowe

„Horyzont” Jakub Małecki

horyzont Jakub Małecki

  • Tytuł: Horyzont
  • Autor: Jakub Małecki
  • Wyd. SQN 2019
  • Stron 334

Książkę Jakuba Małeckiego pt. „Horyzont” przeczytałam jednym tchem. Jest to historia niezwykła, poruszająca, prawdziwa. Autor swoją spokojną, opanowaną narracją opowiada o wydarzeniach trudnych, bolesnych, traumatycznych. Tym bardziej ściskają one za serce.

W książce mamy dwoje bohaterów, którzy walczą z demonami swojej przeszłości. Mariusz Małecki to były żołnierz, który kilka lat wcześniej został wysłany na misję do Afganistanu. Dowodził zespołem saperów. Mówili na nich „jednorazówki”. Żył ze świadomością, że w każdej chwili może zginąć, rozbrajał śmiertelnie niebezpieczne miny, bronił się przed ostrzałem, balansował na krawędzi życia i śmierci. Do kraju wrócił cierpiąc na zespół stresu pourazowego. Nie umie dostosować się do zwyczajnej codzienności. Prześladują go straszne wizje wspomnień z wojny. Próbuje żyć normalnie, ale jest mu bardzo ciężko.

horyzont Jakub Małecki

Niespodziewanie na jego drodze staje Zuza Krawczyk, młoda sąsiadka. Zbliżają się do siebie. Zuza ma swoje kłopoty. Od chorej babci dowiaduje się o skrzętnie ukrywanych tajemnicach rodziny. Zmarła dawno temu matka, przeżyła kiedyś wielką miłość, a jej obiektem nie był wcale tata Zuzy. Dziewczyna próbuje dowiedzieć się więcej szczegółów o przeszłości i prosi o pomoc Mariusza.

W końcu, oboje poranieni, znajdują w sobie wsparcie i zrozumienie.

Horyzont Jakub Małecki

Książka „Horyzont” jest przepięknie napisana, lekkim, prostym, unoszącym czytelnika stylem, bez zbędnego patosu. Postacie są bardzo wyraziste, głębokie, pełne emocji, doświadczeń, skrywanych dramatów. To historia o odwadze i strachu, miłości i nienawiści, przyjaźni, walce i samotności, a w końcu o wybaczeniu – sobie i innym.

Bardzo polecam!

Zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu książki.