Recenzje - kryminały, thrillery

„Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym” Tomasz Nowakowski

rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym

  • Tytuł: Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym
  • Autor: Tomasz Nowakowski
  • Wyd. Novae Res 2019
  • Stron: 283

 

Trzeba przyznać, że tytuł książki „Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym” jest dość intrygujący. Powieść jest debiutem Tomasza Nowakowskiego, dlatego zupełnie nie wiedziałam czego się po niej spodziewać. Okazało się, że książka bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.

Czyta się ją bardzo szybko. Rozdziały są krótkie, a język, którym posługują się bohaterowie prosty i zrozumiały. Historia pełna jest ukrytego humoru i ironii, dlatego nie raz w trakcie czytania, uśmiechałam się.

Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym

Główną postacią jest tu Jerzy Kawalec, nauczyciel historii w 3 Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu. Wraz ze swymi uczniami organizuje inscenizację potyczki z okresu powstania styczniowego. Uczestniczy w niej również ksiądz Stanisław, katecheta ze wspomnianej szkoły. Tymczasem w Olesku koło Lwowa ginie Bartek Leszczyński, syn przyjaciela Jerzego Kawalca. Nauczyciel wraz z księdzem wyruszają w długą podróż na Ukrainę, aby wyjaśnić okoliczności śmierci chłopca.

Postaci występujące w książce są żywe i barwne. Szczególnie ksiądz Stanisław wzbudził moją sympatię. Okazał się wrażliwym, żywo reagującym na problemy innych człowiekiem. Czy tylko mnie przypominał on księdza Mateusza z popularnego serialu??

Podsumowując, „Rzeczy, które robisz we Lwowie, będąc martwym” to książka dobra, idealna na jesienny wieczór. Pełna humoru, nagłych zwrotów akcji oraz z zaskakującym zakończeniem. Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści Tomasza Nowakowskiego.

Za możliwość przeczytania książki ogromnie dziękuję wydawnictwu Novae Res!