Recenzje - kryminały, thrillery

„Ukryty pokój” Jørn Lier Horst

Jørn Lier Horst

  • Tytuł: Ukryty pokój
  • Autor: Jørn Lier Horst
  • Tłumaczenie: Milena Skoczko
  • Wyd. Smak słowa 2019
  • Stron: 406

Jørn Lier Horst jest norweskim pisarzem, dramaturgiem i byłym policjantem. Stworzył między innymi cykl powieści kryminalnych, których bohaterem jest komisarz dowodzący wydziałem śledczym w Larvik – William Wisting. „Ukryty pokój” to 12 tom serii i choć to moje pierwsze spotkanie z prozą Horsta, książkę przeczytałam jednym tchem. Poświęcona ona jest odrębnemu śledztwu, które prowadzi bohater, dlatego nieznajomość poprzednich części cyklu zupełnie mi nie przeszkadzała.

Historia rozpoczyna się, gdy Wisting spotyka się z prokuratorem generalnym, który zleca mu tajne śledztwo najwyższej wagi. Związane jest ono ze śmiercią 68-letniego znanego polityka Bernharda Clausena. Gdy jeden z partyjnych kolegów jedzie do domku letniskowego Clausena, znajduje tam zamknięty pokój, a w nim kartony wypełnione po brzegi banknotami. Ich pochodzenie jest nieznane i zachodzi obawa, że zmarły polityk mógł być zamieszany w oszustwo międzynarodowe.

Jørn Lier Horst

Wisting ma to wyjaśnić. Zabiera pieniądze do domu oraz kompletuje małą grupę zaufanych współpracowników. W śledztwo angażuje też swoją córkę Line, która jest byłą dziennikarką.

W sprawie pojawia się coraz więcej wątków. Atmosfera się zagęszcza, gdy ktoś podpala dom letniskowy Clausena, jakby chciał zatrzeć jakieś ślady czy dowody mogące tam być. Jednocześnie wypływa kolejna nierozwiązana zagadka zaginięcia młodego człowieka – Simona Meiera – nad pobliskim jeziorem. Szybko okazuje się, że obie te sprawy są ze sobą powiązane.

Jørn Lier Horst

William Wisting jest postacią z którą czytelnik bardzo łatwo się zżywa. Błyskotliwy, przebojowy, ale też niezwykle opanowany, oddany swojej rodzinie, zakochany w maleńkiej wnuczce.

Napięcie w książce rośnie z każdą stroną. Krąg podejrzanych się zacieśnia, a kolejne informacje sprawiają, że prawda powoli wychodzi na jaw.

Podsumowując, „Ukryty pokój” to doskonały kryminał, a ja z wielką chęcią sięgnę po inne książki Jørna Liera Horsta, zwłaszcza te z Williamem Wistingiem w roli głównej.

Ogromnie dziękuję wydawnictwu Smak słowa za możliwość przeczytania książki!!!

Zapraszam Was na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki.