Recenzje - psychologia, socjologia

„I-Gen” Jean M. Twenge

  • I-gen
  • Tytuł: iGen
  • Autor: Jean M. Twenge
  • Przekład: Olga Dziedzic
  • Wyd. Smak Słowa 2019
  • Stron: 351

Do książki Jean M. Twenge pt. „iGen” podchodziłam ze sporym dystansem. Bałam się, że może być przesycona naukowym językiem, danymi statystycznymi i okaże się dla mnie za trudna i zbyt nużąca. Tymczasem książka okazała się fascynującym studium pokolenia młodych ludzi, które różni się od generacji poprzednich pod bardzo wieloma względami. Niezaprzeczalny wpływ na te zmiany ma nieograniczony dostęp do internetu. Stąd też nazwa osób, które urodziły się po 1995 roku – iGen – pokolenie internetu. Dla nich telefon komórkowy, konto na Instagramie czy Facebooku to oczywisty element codzienności. I-gen różni się od poprzednich pokoleń sposobem spędzania czasu, zachowaniem, stosunkiem do religii, seksualności i polityki. Osoby te dłużej dorastają, nie chcą przyjmować odpowiedzialności za swoje życie, zaś wiek dojrzewania staje się przedłużeniem dzieciństwa, okresem zabaw i beztroski. Dorosłość utożsamiana jest z czymś niefajnym.

iGen

Co mnie szczególnie poruszyło, to fakt, że spędzanie coraz większej ilości czasu w sieci bezpośrednio prowadzi do problemów ze zdrowiem psychicznym. Liczba zachorowań na depresję oraz prób samobójczych rośnie wśród nastolatków w zawrotnym tempie. Życie towarzyskie prowadzi się online, coraz mniej czasu poświęca się na interakcje twarzą w twarz z rówieśnikami. Wynikają z tego problemy z kształtowaniem umiejętności społecznych i radzeniem sobie z relacjami i emocjami. Młodzi ludzie są mniej towarzyscy, rzadziej chodzą do kina, odwiedzają bary czy kluby nocne. Często po prostu „siedzą w swoich telefonach” Badania jednoznacznie pokazują, że spędzanie czasu przed ekranem powoduje poczucie bycia nieszczęśliwym, niezrozumianym, samotnym i wyobcowanym. Od tego już krok tylko do depresji.

Ksiązka jest pełna przykładów, rozmów z nastolatkami, które potwierdzają teorie stawiane przez autorkę. Jean M. Twenge pracowała nad tą książką 3 lata, a różnice pokoleniowe bada od ponad dwudziestu. Korzysta z różnych baz danych i stara się , aby jej obserwacje i wynikające z nich spostrzeżenia były jak najbardziej rzetelne i uczciwe.

iGen

Książkę chwilami czyta się, jak powieść sensacyjną. Otwiera ona oczy na ogrom problemów, które niesie ze sobą powszechny dostęp do internetu i komórka, bez której już nigdzie się nie ruszamy. Choć jak sama autorka przyznaje, zmiany pokoleniowe nigdy nie są tylko negatywne, wszystko ma dwie strony medalu.

Z książki dowiecie się też jaki młodzi ludzie mają stosunek do religii, jaką rolę grają w ich życiu rodzice, czy sex i założenie rodziny są dla nich priorytetem, czym jest FOMO, jak radzić sobie z cyberprzemocą i dlaczego indywidualizm i „bycie sobą” jest dla i-Genu tak ważne.

Na koniec powiem Wam jeszcze, że nastolatkowie niestety czytają coraz mniej książek. Dlaczego? Otóż akcja w nich nie toczy się wystarczająco szybko, a pokolenie internetu nie umie siedzieć spokojnie i być cicho.

Polecam książkę ogromnie! Za możliwość jej przeczytania bardzo dziękuję wydawnictwu Smak Słowa!!!