Recenzje - Fantastyka

„Zły las” Andrzeja Pilipiuka

  • zły las Andrzej Pilipiuk
  • Tytuł: Zły las
  • Autor: Andrzej Pilipiuk
  • Wyd. Fabryka Słów 2019
  • Stron: 402

Zły las” Andrzeja Pilipiuka to zbiór czterech opowiadań. Każde z nich zabiera czytelnika w wyjątkową podróż do świata tajemnic, zagadek, w którym żyją istoty niezwykłe, często o nadprzyrodzonych zdolnościach. Wspólną cechą tych historii jest ich niesamowity klimat, atmosfera grozy i czającego się śmiertelnego niebezpieczeństwa.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Andrzeja Pilipiuka, ale już jestem pod jej wielkim wrażeniem. Myślę, że trzeba być naprawdę zdolnym pisarzem, aby umieć wywołać u czytelnika gęsią skórkę i wypieki z emocji podczas czytania.

Zły las Andrzej Pilipiuk

Dwa pierwsze opowiadania: „Tajemnica zielonej teczki” i tytułowy „Zły las” przenoszą nas w przeszłość, w lata 30-te i 40-te. Szczególnie podobała mi się pierwsza historia, której bohaterką jest młoda dziewczyna, Krysia Malinowska. Po śmierci ojca, który był antropologiem i pracował w tajnym instytucie na zlecenie wojska, odwiedza ją porucznik Henryk Grot, który składa jej propozycję pracy będącą niejako kontynuacją tego, co robił jej ojciec. Mężczyzna chce, by Krysia pojechała na tajemniczą ekspedycję badawczą w roli tłumaczki. Nie ukrywa też od początku, że misja może być niebezpieczna i bardzo ryzykowna.

Bohaterka wyrusza więc w niezwykłą podróż, pełną niespodziewanych, groźnych sytuacji, powoli odkrywa też nad czym przez lata pracował jej ojciec. Dowiaduje się szokujących faktów o swoim pochodzeniu. Podczas podróży wszyscy jej uczestnicy czują się obserwowani, mają świadomość, że ktoś lub coś nie chce ich obecności i że wisi nad nimi wielkie niebezpieczeństwo. Jak zakończy się ta ekspedycja i czy uda im się odkryć to, czego szukają? Doskonała, trzymająca od pierwszych stron historia!

Zły las Andrzej Pilipiuk

W kolejnych dwóch opowiadaniach bohaterem jest Robert Storm – ekspert w zakresie historii sztuki, pracujący dla grupy miłośników pięknych, antycznych przedmiotów o nazwie Grono Jarzębiny. Odkrywa on tajemnicę obrazu, który został namalowany w genialny, ponadczasowy sposób oraz walczy z tajnym stowarzyszeniem tzw. śmieciarzy, którzy mszczą się na nim wykorzystując niezwykłe, wręcz magiczne siły.

Wszystkie cztery opowiadania czyta się jednym tchem. Książka wciąga i ciężko się od niej oderwać. Najbardziej jednak podobała mi się atmosfera opisanych historii, o której wcześniej już Wam wspominałam. Czytając, miałam wciąż uczucie, że coś czai się za plecami bohaterów, ukryte w ciemności czeka na odpowiedni moment by zaatakować, a na razie bacznie obserwuje …

Polecam bardzo, a ja z pewnością sięgnę po inne książki Andrzeja Pilipiuka!

Bardzo dziękuję serwisowi Jakkupowac.pl za możliwość przeczytania książki!

Zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu opowiadania pt. „Zły las” autorstwa Andrzeja Pilipiuka.