Recenzje - kryminały, thrillery

„Gambit” Macieja Siembiedy

  • Gambit Maciej Siembieda
  • Tytuł: Gambit
  • Autor: Maciej Siembieda
  • Wydawnictwo Agora 2019
  • Stron: 415

Gambit” to moje pierwsze spotkanie z prozą Macieja Siembiedy, choć o autorze słyszałam wcześniej wiele dobrego, a Jego dwie inne książki stoją u mnie na półce i czekają na swoją porę w kolejce do czytania.

W związku z licznymi zachwytami nad najnowszym dziełem pana Siembiedy, które zalewają Internet i portale czytelnicze, poprzeczkę dla tej książki ustawiłam naprawdę wysoko. Powiem Wam jedno: nie zawiodłam się. „Gambit” jest rzeczywiście doskonałą powieścią szpiegowską, która wciąga właściwie od pierwszych stron. Dzieje się tam tyle, że czytelnik nie ma chwili na złapanie oddechu. Do tego wszystko opisane jest niesłychanie plastycznie, obrazowo i czytając miałam wrażenie chwilami, jakbym oglądała film, a obrazy same przewijały się przed moimi oczami. Nawiasem mówiąc, mam nadzieję, że ktoś szybko stworzy ekranizację tej powieści, bo nadaje się ona do sfilmowania, jak żadna inna.

Gambit Maciej Siebieda

Ogromnym atutem „Gambitu” jest to, że autor pisząc go, podpierał się faktami. Wiele postaci występujących w książce jest autentycznych, a pisarz wykonał tytaniczną pracę, zbierając o nich informację, szukając źródeł i ciekawostek o ich życiu. Także tło historyczne, Polska w czasie wojny i sytuacja powojenna w kraju przedstawione zostały z wielką dbałością o prawdziwość i zgodność z ówczesnymi realiami.

Jedynie bohaterka – Wanda Kuryło – jest postacią całkowicie literacką. Poznajemy ją tuż przed wybuchem Drugiej Wojny Światowej. Ma wtedy 15 lat. Trudne lata, które nadejdą, sprawią, że mała Wanda szybko dorośnie. Zacznie działać w konspiracji, a dzięki zamiłowaniu do strzelania zyska wdzięczny pseudonim „Muszka”. Losy dziewczyny będą niezwykłe. Będzie pracować dla wywiadu Armii Krajowej, po wojnie stanie się agentką MI6, a później amerykańskiego kontrwywiadu. Opanowana w najniebezpieczniejszych momentach, stanowcza, diabelnie inteligentna, o niezwykłym darze błyskawicznego kojarzenia faktów, odważna ponad miarę. Jej życie przypominać będzie scenariusz filmu sensacyjnego. Nie raz śmierć minie ją zaledwie o włos. W tych latach walki, podejrzeń, zagrożenia i grozy, pojawi się Dzidek, pseudonim Ryś – i nagle wszystko jakby zastygnie w miejscu i świat przestanie istnieć dla tych dwojga. Będzie to trwało zaledwie chwilę, a potem wojenna zawierucha porwie ich każde w inną stronę, a okrutny los rozłączy na zawsze.

Gambit Maciej Siembieda

Wanda często porównuje swoje życie do gry w szachy. Czasem, aby wygrać, trzeba poświęcić któryś z pionów lub figurę. Ten manewr to gambit. Ona również poświęciła bardzo wiele, aby żyć w zgodzie ze swoim sumieniem i ideą w którą wierzy. Zostawiła dom, rodzinę, w końcu Polskę. Straciła największą miłość swojego życia. Czy wygrała?

Książkę bardzo polecam i zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu powieści „Gambit” autorstwa Macieja Siembiedy.

Za możliwość przeczytania tej doskonałej historii dziękuję bardzo wydawnictwu Agora.