Recenzje - powieści obyczajowe

„Srebrna Zatoka” Jojo Moyes

Srebrna zatoka Jojo Moyes

  • Tytuł: Srebrna Zatoka
  • Autor: Jojo Moyes
  • Tłumaczenie: Nina Dzierżawska
  • Wyd. Między Słowami 2019
  • Stron: 507

Jojo Moyes to pisarka o której chyba każdy słyszał. Jej powieść pt. „Zanim się pojawiłeś” stała się międzynarodowym bestsellerem. Została też sfilmowana, a w głównej roli wystąpiła piękna i zdolna aktorka Emilia Clarke. Od tamtej pory kariera pisarska Jojo Moyes nabrała rozpędu. Każda jej książka witana jest wielkim aplauzem rzeszy jej fanów, a sama autorka zbiera kolejne literackie nagrody i wyróżnienia.

Dzisiaj opowiem Wam o przepięknej powieści Jojo Moyes pt. „Srebrna Zatoka”. Historia ta rozgrywa się w przepięknym zakątku australijskiego wybrzeża. Jest to ziemia dość dzika, słabo zamieszkana, praktycznie niezagospodarowana. Stoi tu natomiast niewielki hotel – dość wiekowy i choć nie jest luksusowy i nowoczesny, to zaskakująco wygodny i przytulny. Prowadzi go 76-letnia Kathleen Mostyn, energiczna, inteligentna, starsza pani, do której kilka lat temu w gościnę przyjechała siostrzenica Liza razem ze swoją małą córeczką i została na stałe. Cała trójka prowadzi tu spokojne życie zajmując się przede wszystkim organizacją wycieczek żeglugowych po pobliskiej zatoce rozdzielonej Wielorybią Przystanią. Nieliczni turyści chętnie płacą za rejs podczas którego z pokładu statku mogą obserwować wyskakujące z wody delfiny, a czasem nawet fontannę wytryskającą z grzbietu wieloryba.

Srebrna Zatoka Jojo Moyes

Wieczorami, załogi statków spotykają się na werandzie hotelu i wszyscy wraz z Kathleen i Lizą spędzają czas na serdecznych, wesołych rozmowach, snuciu planów na przyszłość, omawianiu kolejnych rejsów. Wszyscy są też po uszy zakochani w morskich stworzeniach zamieszkujących zatokę i robią co mogą by je chronić i umożliwiać bezpieczne życie w głębinach.

Tą idyllę przerywa niespodziewany gość: 34-letni Mike Dormer, biznesmen z Londynu, który przedstawia się jako zwykły turysta i wynajmuje pokój w hotelu. Mike jednak coś ukrywa i dość szybko okaże się, że wraz z nim nad Srebrną Zatokę nadciągnęło poważne niebezpieczeństwo.

Mike nie jest jednak jedyną osobą, której przeszłość skrywa tajemnice. Dla Lizy przyjazd do Kathleen był dosłowną ucieczką przed demonami z minionych lat. Jej historia jest tak dramatyczna i bolesna, że kobieta nie zdradza jej nikomu, a jedyną osobą której ufa, jest stara ciotka. Liza stanie jednak przed ciężkim wyborem. Albo stawi czoło swojej przeszłości i przestanie uciekać, albo świat w którym obecnie żyje , drastycznie się zmieni. Niespodziewanie, młoda kobieta znajdzie wsparcie w osobie, po której życzliwości i dobroci najmniej się spodziewała.

Srebrna Zatoka Jojo Moyes

Książka „Srebrna Zatoka” to historia przede wszystkim o miłości. Jest tu bezgraniczna miłość matki do dziecka. Miłość dwóch starszych osób, która zaczyna się wtedy, gdy wszystko zdawałoby się zbliża ku końcowi. Miłość mężczyzny do kobiety – wbrew logice, pomimo przeszkód, na przekór wszystkiemu. Jest też miłość zdradzona, miłość do pieniędzy i chora miłość pełna przemocy i bólu. W końcu, znajdziemy tu też uwielbienie dla dzikiej przyrody i morskich zwierząt, które przez ludzką głupotę i bezmyślność tak łatwo cierpią i giną.

Książka jest cudowna – rozświetlona słońcem, zroszona kroplami morskiej bryzy, wypełniona prawdziwymi, bardzo realnie nakreślonymi postaciami. Bohaterowie zmagają się z codziennymi problemami, z duchami przeszłości, ale wzajemne wsparcie, troska i ciepło daje im siłę, by walczyć o marzenia i budować swoje miejsce na Ziemi, choć zdawałoby się, że trzeba wszystko zaczynać od początku.

Za możliwość przeczytania książki, ogromnie dziękuję serwisowi Jakkupowac.pl !