Recenzje - psychologia, socjologia

„Przemiany ludzkiego ciała” Gavin Francis

Przemiany ludzkiego ciała

  • Tytuł: Przemiany ludzkiego ciała
  • Autor: Gavin Francis
  • Tłumaczenie: Maciej Studencki
  • Wyd. Bukowy Las 2019
  • Stron: 310

Książka Gavina Francisa pt. „Przemiany ludzkiego ciała” to lektura niezwykła, chwilami wstrząsająca, a przede wszystkim niezwykle pouczająca. To kopalnia wiedzy sformułowanej w bardzo przystępny, zrozumiały sposób dla czytelnika. Wiedzy, którą autor zbierał podczas swojej wieloletniej praktyki lekarskiej spotykając się z przeróżnymi zaburzeniami ciała i umysłu u swoich pacjentów jak również uważnie obserwując zmiany w ich organizmach na przestrzeni lat.

Dr Francis opisuje choroby nie tylko od strony ściśle praktycznej, czyli przytaczając konkretne przypadki z którymi się spotkał. Kładzie też duży nacisk na stronę teoretyczną, opisuje jak dane zaburzenie było postrzegane w dawnych czasach, w którym wieku pojawiły się pierwsze wzmianki o danej chorobie w publikacjach. Szuka najwcześniejszych źródeł mówiących o występujących zaburzeniach. Ogląda pierwsze atlasy anatomiczne, śledzi ich rozwój, a co za tym idzie jednoczesny rozwój wiedzy i świadomości ludzi o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu.

Przemiany ludzkiego ciała

Twierdzi, że wszystko, cały świat a w nim też my, ulegamy ciągłym przekształceniom. Życie to dynamika zmian. Obserwacja tego procesu jest zachwycająca i pozwala zrozumieć prawa rządzące światem.

W książce pt. „Przemiany ludzkiego ciała” autor opowiada między innymi o poczęciu, narodzinach, dojrzewaniu, menopauzie i śmierci – a więc o kolejnych etapach w życiu przez które przechodzi każdy człowiek. Porusza też takie zaburzenia w rozwoju jak: anoreksja, halucynacje czy gigantyzm. Książka pełna jest ciekawostek popartych praktycznym doświadczeniem autora. Polecam jej lekturę każdemu, kto chce dowiedzieć się nieco więcej o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu i zmianach, które w nim zachodzą na przestrzeni lat.

Za możliwość przeczytania książki bardzo dziękuję wydawnictwu Bukowy Las!