Share the post "„Kabaret Starszych Panów” Monika i Grzegorz Wasowscy"
- Tytuł: Kabaret Starszych Panów. Życiorys nieautoryzowany.
- Autorzy: Monika i Grzegorz Wasowscy
- Wyd. Mando 2018
- Stron: 203
Książka o której chcę Wam dzisiaj opowiedzieć, to swoiste zaproszenie przez Monikę i Grzegorza Wasowskich do poznania ich taty Jerzego i wuja Jeremiego. Przyjaźń tych dwóch seniorów z pewnością Was zainteresuje.
16 października 1958 roku, tych dwóch „starszych” panów założyło kabaret. Tak naprawdę, panowie byli wtedy jeszcze dość młodzi, Jerzy Wasowski miał 45 lat, a Jeremi Przybora 43 lata. Pierwszy odcinek kabaretu nazwali „Popołudnie Starszych Panów”. Byli nienagannie ubrani. Obydwaj w cylindrach i z goździkami w butonierkach, uosabiali kulturę, styl i delikatność. Ich dialogi pełne były lekkości i dowcipu. Właśnie ten dowcip, odrobina ironii oraz piękna polszczyzna przyciągały do odbiorników wielu radiosłuchaczy, a później telewidzów.
Jerzy Wasowski, z wykształcenia inżynier akustyk, skomponował sporo, do dziś popularnych, utworów. Jeremi Przybora zaś, poeta, pisarz i satyryk, pisał teksty do kompozycji Wasowskiego. Teksty pełne dowcipu i liryzmu. To był czas „piosenek dobrych na wszystko”.
Dodam jeszcze, że panowie dwaj byli przyjaciółmi nie tylko na ekranie. W lipcu 1966 po raz ostatni wystąpili razem, a ich program przeszedł do historii. W kabarecie występowali najlepsi artyści ówczesnej sceny polskiej: Irena Kwiatkowska, Kalina Jędrusik, Barbara Kraftówna, Wiesław Michnikowski, Mieczysław Czechowicz czy Wiesław Gołas – plejada wybitnych aktorów. Dzięki nim Kabaret Starszych Panów długo nie będzie zapomniany.
Gdybyście chcieli bliżej poznać Starszych Panów i ich działalność artystyczną w Kabarecie, polecam lekturę książki. Teraz zaś zapraszam do wysłuchania fragmentu książki w którym Jerzy Wasowski opowiada o momencie wkroczenia Niemców do rozgłośni radiowej 30 września 1939 roku.
Share the post "„Kabaret Starszych Panów” Monika i Grzegorz Wasowscy"