Recenzje - biografie, dzienniki

„Naga Góra. Nanga Parbat – brat, śmierć i samotność” Reinhold Messner

Nanga Parbat

  • Tytuł: Naga Góra. Nanga Parbat – brat, śmierć i samotność
  • Autor: Reinhold Messner
  • Przełożyła: Anna Wziątek
  • Wydawnictwo Dolnośląskie
  • Stron 287

Reinhold Messner to znany Himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Jako pierwszy w świecie wspiął się na czternaście ośmiotysięczników. To z nim rywalizował Jerzy Kukuczka.

Właśnie ten Messner napisał książkę, o której dzisiaj chcę Wam opowiedzieć. Postanowił i napisał, bo tacy ludzie jak Messner zawsze realizują to, co zamierzyli.

Nanga Parbat

Tytuł książki to „Naga Góra. Nanga Parbat. Brat, śmierć i samotność”. Opisuje tragedię, która wydarzyła się w czerwcu 1970 roku i pokazuje jak głębokie ślady i blizny pozostawiła w sercu i psychice wspinacza.

Młodszy brat Reinholda – Gunther Messner był również himalaistą, pewnie nieco mniej doświadczonym, ale wspinał się dobrze. Podczas tej wyprawy razem zdobyli Nanga Parbat. Reinhold dał sygnał do odwrotu, ale zdesperowany Gunther zaprotestował. Był zbyt zmęczony, a wędrówka w dół zdawała się przekraczać jego siły. W tej sytuacji starszy z Messnerów wybrał inne zejście, wydawałoby się łatwiejsze, ale zupełnie nieoznakowane. Byle tylko iść w dół, bo pozostanie na Nagiej Górze oznaczało niechybną śmierć.

Nanga Parbat

I tak umęczeni do granic wytrzymałości, młodzi ludzie rozpoczęli swoją drogę przez mękę – zejście ze szczytu Nanga Parbat. Był to dla nich nie tylko sprawdzian umiejętności wspinaczkowych, ale i odporności psychicznej. Jeden z nich tego sprawdzianu niestety nie zdał …

Reinhold ze szczytu zszedł sam, a po powrocie jego grupa oskarżyła go o brawurę i egoizm. Gorycz i stała tęsknota za bratem stała się powodem napisania tej książki, która nieco przypomina pamiętnik, a w rzeczywistości jest dokumentem tragicznej wyprawy na Nagą Górę.

Nanga Parbat

Zapraszam Was na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki Reinholda Messnera pt. „Naga Góra. Nanga Parbat – brat , śmierć i samotność”.