Recenzje - kryminały, thrillery

„29 sekund” T.M.Logan

29 sekund T.M.Logan

  • Tytuł: 29 sekund
  • Autor: T.M.Logan
  • Tłumaczenie: Ewa Pater-Podgórna
  • Wyd. Bukowy Las 2019
  • Stron: 331

Z twórczością T.M.Logana miałam już okazję się spotkać przy okazji lektury książki „Kłamstwa”, która okazała się naprawdę dobrym, trzymającym w napięciu thrillerem. Dlatego w stosunku do „29 sekund” miałam duże oczekiwania i muszę przyznać, że się nie zawiodłam.

Autor w swojej nowej powieści porusza temat, który obecnie budzi duże emocje, a do niedawna zajmował czołówki gazet. Chodzi o molestowanie seksualne przez osobę wpływową, od której ofiara tych „zalotów” jest w dużym stopniu zależna. Mogliśmy śledzić jakiś czas temu masowe oskarżenia wobec producenta filmowego czy też znanego amerykańskiego komika przez kobiety, które mężczyźni ci wykorzystali seksualnie lub napastowali korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji w świecie biznesu i Hollywood. Aby zwrócić uwagę na skalę problemu, powstała międzynarodowa akcja „MeToo” (po Polsku JaTeż) – to hasztag, który zaczął się pojawiać na portalach internetowych, zachęcający kobiety do opowiadania o swoich przeżyciach i doświadczeniach bycia molestowaną.

29 sekund T.M.Logan

Wyrażenie „MeToo” mogłaby również z całą pewnością użyć bohaterka powieści „29 sekund”. 32-letnia Sarah Haywood, zdolna wykładowczyni akademicka, ambitna i bardzo pracowita, jest poniewierana w pracy przez swojego szefa. Alan Lovelock, wpływowy profesor, prowadzący własny program w BBC i ściągający kolejnych sponsorów do uniwersytetu jest osobą niezwykle cenioną przez władze uczelni. Dlatego wszystkie ewentualne skargi na niego są natychmiast wyciszane. Lovelock jest świadomy swojej niewzruszonej pozycji oraz tego, że od niego zależy awans Sary. Jasno daje jej do zrozumienia, że wszystko zależy od tego, czy będzie mu świadczyła usługi seksualne.

Sara stara się przeciwstawić i walczyć, ale wszystkie jej próby są z góry skazane na niepowodzenie. „Pan kuloodporny” jak sama nazywa Lovelocka, ma takie znajomości i koneksje, że Sara skarżąc się na niego, ryzykowałaby swoją karierą. Boi się więc to zrobić.

29 sekund T.M.Logan

Wszystko zmienia się pewnego dnia, gdy jadąc samochodem jest świadkiem wstrząsającego zdarzenia. Ktoś próbuje porwać małą dziewczynkę. Sarah, niewiele myśląc, udaremnia tę próbę nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób rozpoczyna ciąg zdarzeń, które na zawsze odmienią jej losy. Przyjdzie jej zmierzyć się z rosyjskim mafiozem – Wołkowem, który najpierw niespodziewanie stanie się jej sprzymierzeńcem, aby potem wystawić ją na bardzo ciężką próbę. Jeden telefon, jedna rozmowa trwająca zaledwie 29 sekund przewróci życie Sary do góry nogami.

Książkę czyta się bardzo szybko. Jest napisana lekko, przejrzyście, a jednocześnie bardzo wciąga. Postacie są wyraziste, a główna bohaterka budzi dużą sympatię. Zakończenie jest zaskakujące, dobrze przez autora przemyślane. Z przyjemnością sięgnę po kolejne powieści T.M.Logana. Pracuje on obecnie nad thrillerem, którego roboczy tytuł to „The Holliday” czyli wakacje.

Za książkę ogromnie dziękuję wydawnictwu Bukowy Las oraz zapraszam Was na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu powieści T.M.Logana pt. „29 sekund”.