Recenzje - kryminały, thrillery

„Kłamstwa” T.M. Logan

  • Tytuł: Kłamstwa
  • Autor: T.M. Logan
  • Tłumaczenie: Jarosław Włodarczyk
  • Wyd. Bukowy Las 2018
  • Stron: 431

Główną cechą współczesnego świata jest stały i coraz łatwiejszy dostęp do nowoczesnych technologii. Korzystamy z nich chętnie ułatwiając sobie codzienne czynności. Komórka w kieszeni pozwala na ciągły kontakt z bliskimi, internet zapewnia stałe źródło informacji. Na portalach społecznościowych dzielimy się niemal każdym szczegółem naszego życia, pokazujemy zdjęcia i filmy z miejsc, gdzie byliśmy, chwalimy się tym co robiliśmy często przekraczając granice prywatności, intymności i dobrego smaku. Zapominamy, że te wszystkie technologiczne udogodnienia mają też drugą, ciemną stronę. W rękach profesjonalistów mogą stać się dla nas śmiertelnym zagrożeniem.

Joe Lynch prowadził spokojne, bardzo przeciętne życie. Był nauczycielem w pobliskiej szkole, ale ograniczał pracę jak tylko mógł, by więcej czasu poświęcać ukochanemu synkowi Williamowi. W domu zarabiała przede wszystkim jego żona, śliczna, mądra, niezależna i przedsiębiorcza Melissa. Razem tworzyli zgrane małżeństwo. Życie biegło utartym torem i nic nie zapowiadało tego, co miało nastąpić i zniszczyć wszystko co Joe do tej pory znał i w co wierzył.

W czwartek po południu odebrał synka z przedszkola i stojąc w korkach na mieście zauważył samochód swojej żony. Wiedziony jakimś przeczuciem, pojechał za nią, by następnie zobaczyć, że w hotelowym barze spotkała się z Benem Delaney’em – mężem swojej przyjaciółki. Joemu coś nie dawało spokoju, dlatego na parkingu podszedł do Bena, chcąc sprawę wyjaśnić. Ten jednak zareagował bardzo nerwowo. Doszło do szamotaniny. Od tego momentu tempo akcji przyspiesza. Zdarzenia następują błyskawicznie po sobie i choć Joe wciąż ma nadzieję, że znajdzie wytłumaczenie dla całej tej dziwnej sytuacji, Pętla wokół niego zaczyna się zaciskać. Ktoś go obserwuje, włamuje się na jego konto na Facebooku, zamieszcza nieprawdziwe wiadomości, publikuje retuszowane zdjęcia. Policja zaczyna interesować się sprawą, a Joe w końcu rozumie, że ktoś próbuje wrobić go w morderstwo. Tajemniczy przeciwnik depcze mu po piętach, zna każdy jego krok, śledzi go, wysyła anonimowe wiadomości, niszczy jego reputacje, małżeństwo, całe życie.

Powieść „Kłamstwa” jest doskonałym thrillerem. Poczucie zagrożenia czuć niemal od pierwszych stron, a z każdą następną zdaje się jeszcze rosnąć. Bohater jest zwykłym, przeciętnym człowiekiem prowadzącym normalne życie – jak większość z nas. Świadomość, że ktoś może tak łatwo zniszczyć wszystko co budujemy przez lata – budzi niepokój. Akcja powieści obejmuje zaledwie 9 dni podczas których życie Joe’a zawiśnie na włosku i tylko miłość do synka będzie mu kazała walczyć o siebie na przekór wszystkiemu.

Kłamstwa” to debiutancka powieść T.M.Logana. Niedawno pojawiła się jego druga książka pt. „29 sekund” – mam wielką nadzieję, że zostanie ona również wydana w Polsce. Po tak doskonałej lekturze, jaką były „Kłamstwa”, z wielką chęcią sięgnę po kolejną powieść tego pisarza.

Bardzo polecam i zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu powieści „Kłamstwa” T.M.Logana.