Recenzje - biografie, dzienniki

„Polki, które zadziwiły świat” Joanna Puchalska

  • Tytuł: Polki, które zadziwiły świat
  • Autor: Joanna Puchalska
  • Wyd. Muza 2017
  • Stron: 361

 

Polki, które opisuje w swojej książce Joanna Puchalska wcale nie zadziwiły świata, choć z pewnością powinny. Autorka opisuje trzynaście pań, które dla Polski, swojej ojczyzny, zrobiły wszystko co mogły i potrafiły. Były to tak zwane ciche bohaterki, o których świat nigdy nie słyszał i pewnie słyszeć nie będzie.

Pamiętajmy, że w naszym kraju prawa wyborcze panie zdobyły zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – 28 listopada 1918 roku. Jednak historia Polski obfituje w powstania i wojny, często więc już wcześniej na barkach kobiet spoczywał ciężar utrzymania dzieci, a nawet całej rodziny. Bardziej przedsiębiorcze niewiasty czasem wychodziły poza zakres swoich obowiązków. Mnie osobiście zaimponowały dwie panie …

Pierwszą jest Salomea Regina Pilsztynowa, którą wydano za mąż w wieku 14-tu lat za lekarza okulistę. Obydwoje wyjechali do Stambułu i tam młoda kobieta nauczyła się od męża podstaw wiedzy lekarskiej. Nasza bohaterka mając wrodzony talent i umiejętność łatwego nawiązywania kontaktów, z powodzeniem uprawiała zawód medyka. Leczyła elity Turcji, Polski i Rosji. Miała barwne życie, między innymi była nadworną lekarką w haremie sułtana Mustafy III.

Drugą kobietą o której czytałam po raz pierwszy, to profesor Politechniki Lwowskiej – Alicja Dorabialska. Przez pewien czas pracowała w paryskim laboratorium z Marią Skłodowską – Curie. W czasie okupacji uczyła w Warszawie na tajnych kompletach akademickich. Jak pisze Joanna Puchalska – Alicja Dorabialska to piękna postać polskiej nauki.

Domyślam się, że autorka książki miała trudny wybór i te 13 opisanych żyć kobiecych łatwo było zamienić na 13 innych, równie dzielnych, bohaterskich, poświęcających życie ojczyźnie.

Historie trzynastu niezwykłych Polek warte są przeczytania. Zachęcam do tego nie tylko panie. Pamiętajmy, że przedstawione kobiety spełniały swoje marzenia, zapisując jednocześnie piękne karty w historii naszego kraju.

Zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu książki Joanny Puchalskiej pt. „Polki, które zadziwiły świat”. Usłyszycie Alicję Dorabialską i jej pogląd jak żyć, gdy nadchodzi starość.