Recenzje - poradniki

„Cisza” Erling Kagge – recenzja

  • Tytuł: Cisza
  • Autor: Erling Kagge
  • Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
  • Wyd. Muza 2017
  • Stron: 127

„Cisza” to książka z pewnością niezwykła. Jej autor – Erling Kagge jest wykładowcą na uniwersytecie i zapalonym podróżnikiem. Bardzo silnie i głęboko odbiera i przeżywa to, co dzieje się wokół niego. Podziwia świat, uwielbia obserwować jak czas zmienia wszystko dokoła.

W bezustannej kakofonii dźwięków, natłoku informacji, nadmiarze atakujących zewsząd bodźców, Kagge odczuwa ogromną potrzebę ciszy. W czasie swoich podróży na biegun północny i południowy odkrywa, że cisza może buczeć w głowie, jak natrętny dźwięk, może ogłuszać, ale w końcu przynosi ukojenie, pozwala odnaleźć harmonię, jest przyjacielem i siłą, która wzbogaca.

Chaos myśli, ciągły niepokój, pośpiech – to w dzisiejszych czasach stan naturalny. Zgubiliśmy umiejętność wyciszenia się, skupienia na teraźniejszości, przeżywania tego co tu i teraz. Żyjemy w epoce hałasu. Ciszy natomiast powinniśmy szukać  nie tylko wokół siebie, ale też w nas samych.

Autor w książce stara się odpowiedzieć na 3 pytania: czym jest cisza? Gdzie ona jest? Dlaczego teraz jest ważniejsza niż kiedykolwiek?

Książka zdecydowanie warta przeczytania, skłania do refleksji, do zastanowienia się nad własnym życiem. Pięknie wydana, niedużego formatu, w twardych okładkach. Kolorystyka oprawy przypomina głębie kosmosu, w której konstelacje gwiazd układają się w ledwo widoczny napis – CISZA.

Polecam!

i zapraszam na wysłuchanie recenzji i fragmentu książki Erlinga Kagge pt. „Cisza”.