Recenzje - kryminały

„Mroczna Toń” A.J. Banner – recenzja

  • Tytuł: Mroczna Toń
  • Autor: A.J. Banner
  • Tłumaczenie: Marta Żbikowska
  • Wyd. 2017
  • Stron: 303

Witajcie! Chciałabym polecić Wam dzisiaj bardzo dobrą powieść kryminalną. Od pierwszych stron trzyma w napięciu, jest tu zagadka i wiele niewiadomych, ale stopniowo wszystko się wyjaśnia, a zakończenie jest kompletnie zaskakujące. Do tego w tle wyczuwalne jest nieustanne poczucie zagrożenia, które tylko potęguje napięcie. Zacznijmy jednak od początku …

Bohaterką i narratorką w powieści jest Kyra Winthrop – 34-letnia pani biolog, która w wyniku nieszczęśliwego wypadku podczas nurkowania doznaje urazu czaszki. Wynikiem tego są jej kłopoty z pamięcią, otóż nie potrafi sobie ona przypomnieć ostatnich 4 lat. Tu jednak z pomocą przychodzi Jacob – bezgranicznie w niej zakochany mąż. Jacob jest divemasterem, co oznacza, że ma kwalifikacje, by uczyć innych nurkowania. To właśnie z nim Kyra nurkowała tego feralnego dnia, gdy porwał ją prąd, a ona sama uderzyła się w głowę.

Jacob prowadzi swoją firmę, jest doskonałym informatykiem. Przywozi Kyrę na niewielką wysepkę na północno-zachodnim Pacyfiku, gdzie stoi dom jego rodziców. Nie ma tam telewizji, internetu, a sąsiedzi mieszkają daleko. Jest to dzikie, zapomniane i dobrze ukryte miejsce. Teoretycznie dba o Kyrę i troszczy się o nią na każdym kroku. Jednakże urywki wspomnień zaczynają wracać do kobiety, a to co sobie przypomina, nie zgadza się z tym, co mówi jej mąż. Z każdym takim odzyskanym wspomnieniem, robi się coraz groźniej, napięcie w powieści rośnie, a atmosfera wyraźnie się zagęszcza. Kyra sama musi dojść do tego co jest prawdą, a co kłamstwem. Musi odkryć, czy ktoś nie pomógł w tym, by miała wypadek i czy ludzie, którzy podają się za jej przyjaciół, nie są w rzeczywistości jej najgroźniejszymi wrogami.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Jest wciągająca, a główna bohaterka budzi sympatię. Odważnie stawia czoło kolejnym niebezpieczeństwom, a czytelnik zastanawia się jakie jeszcze informacje skrywa jej podświadomość. Polecam!

Zapraszam też do wysłuchania recenzji oraz fragmentu powieści A.J. Banner pt. „Mroczna Toń”.