Recenzje - kryminały, thrillery

„Epidemia” Alex Kava – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Epidemia
  • Autor: Alex Kava
  • Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
  • Wyd. Harper Collins 2017
  • Stron: 320

Alex Kava to bardzo popularna amerykańska pisarka, która specjalizuje się w pełnych napięcia thrillerach psychologicznych. Jednym z nich jest „Epidemia”, książka którą miałam okazję ostatnio przeczytać dzięki wydawnictwu Harper Collins. To kolejny tom serii w której bohaterem jest Ryder Creed, były żołnierz piechoty morskiej, który prowadzi firmę zajmującą się tresurą psów. Zwierzęta te później wykorzystuje policja przy tropieniu uciekinierów, poszukiwaniu narkotyków, ładunków wybuchowych lub ocalałych osób podczas kataklizmów.

fotblog2

Bliska współpraca Creeda z władzami federalnymi sprawia, że mężczyzna zostaje zaangażowany w bardzo niebezpieczne śledztwo. Otóż wydaje się, że szalona badaczka i naukowiec – dr Clare Shaw ukradła kasetkę z trzema śmiertelnie groźnymi wirusami. Co więcej, kierowana chorą ambicją kobieta dociera do osób biorących udział w eksperymentach medycznych i zaraża ich – nieświadomych niebezpieczeństwa – śmiertelnym wirusem. Daje im też zadanie podróżowania w najbardziej popularne i zatłoczone miejsca, tak by przenieśli oni zarazki na jak najwięcej osób.

fotblog3

Bardzo szybko służby specjalne odkrywają, że światu grozi niebezpieczeństwo pandemii. Agentka FBI – Maggie O’Dell rozpoczyna śledztwo, od którego wyników zależy życie milionów osób. Groza wisi w powietrzu, a czas ucieka. Czy O’Dell odnajdzie doktor Shaw i zapobiegnie światowej epidemii? Czy Creed znajdzie sposób na rozpoznawanie zarażonych osób i czy to w końcu na pewno tylko dr Shaw stoi za szaleńczym spiskiem zagrażającym całemu światu?

Książkę czyta się jednym tchem. Trzyma w napięciu od początku do końca. Cała jej akcja rozgrywa się zaledwie w ciągu 8 dni, ale podczas tego tak krótkiego czasu ważą się losy milionów istnień ludzkich i toczy się dramatyczna walka z upływającymi cennymi minutami.

fotblog4

Co najbardziej porażające i przejmujące w tej powieści, to fakt, że groźba użycia broni biologicznej przez fanatyków religijnych lub politycznych jest we współczesnych czasach coraz bardziej realna. Alex Kava doskonale i bardzo sugestywnie pokazuje, jak kompletnie nie jesteśmy przygotowani do obrony przed takim atakiem.

Doskonała lektura. Bardzo polecam! Zapraszam też na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki.