Recenzje - kryminały

„Bestia” Faye Kellerman – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Bestia
  • Autor: Faye Kellerman
  • Tłumaczenie: Alina Patkowska
  • Wyd. Harper Collins 2017
  • Stron: 448

„Bestia” to kolejna książka Faye Kellerman po „Zabawach z bronią”, którą miałam przyjemność przeczytać. Przyjemność, bo podobnie jak pierwsza, jest wciągającym, trzymającym w napięciu do ostatnich stron, doskonałym kryminałem.

Spotykamy tu tych samych bohaterów i przyglądamy się ich losom mniej więcej rok po wydarzeniach opisanych w poprzednim tomie. Jest więc Gabriel Whitman – siedemnastolatek mieszkający u rodziny zastępczej – Riny i Petera Deckerów. Uzdolniony muzycznie, przepięknie gra na fortepianie i szaleńczo zakochany jest w o rok młodszej Yasmine – Żydówce pochodzącej z Iranu. Jej surowa rodzina jest stanowczo przeciwna uczuciu młodych, a matka robi wszystko, aby ich związek zniszczyć.

fotblog2

Równolegle toczy się wątek kolejnej zagadki kryminalnej, którą próbuje rozwiązać porucznik Decker. Ciało 89-letniego ekscentrycznego milionera – Hobarta Penny’ego zostaje znalezione w jego mieszkaniu. Ślady jednoznacznie wskazują na morderstwo, jednak zanim detektywi zaczną śledztwo, muszą usunąć rozwścieczone zwierzę – tygrysicę bengalską, która broni wstępu do mieszkania. Później okazuje się, że lokale obok kryją jeszcze inne, przerażające niespodzianki.

Porucznikowi w śledztwie pomagają Marge Dunn i Oliver Scott. Wspólnie, krok po kroku, odkrywają tajemnice jakie skrywał Hobart Penny i szukają sprawcy morderstwa. Zakończenie jest bardzo zaskakujące i niemal do ostatnich stron czytelnik nie wie co tak na prawdę się wydarzyło, kto był ofiarą, a kto katem …

fotblog3

Polecam książkę bardzo. Czyta się ją jednym tchem, chwilami jest wstrząsająca i przerażająca, pozostawia w czytelniku uczucie niepokoju. Pozory często mylą, a Ci którzy wydają się łagodni i niegroźni, stanowią największe niebezpieczeństwo. Tytuł „Bestia” jak się okazuje, nie odnosi się wcale do tygrysicy spacerującej po mieszkaniu Hobarta Penny’ego.

Bardzo dziękuję wydawnictwu Harper Collins za możliwość przeczytania książki!

Zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu powieści Faye Kellerman.