Share the post "„Religa – biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” Dariusz Kortko, Judyta Watoła – recenzja"
Tytuł: Religa – biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga
- Autor: Dariusz Kortko, Judyta Watoła
- Wyd. Agora SA 2014
- Stron: 313
Dzisiaj opowiem Wam o wspaniałym kardiochirurgu, prawdziwym bohaterze, człowieku, który jako pierwszy w Polsce przeszczepił serce – opowiem Wam o profesorze Zbigniewie Relidze. Uważam, że każdy powinien przeczytać jego biografię. Choćby po to, żeby zrozumieć, jak można wspaniale przeżyć życie i zostać we wdzięcznej pamięci wielu tysięcy ludzi.
Pacjenci mówili o nim „święty”, choć wyglądy świętego nie miał. Wysoki, przygarbiony i zawsze uśmiechnięty. Ludziom ciężko chorym dawał nadzieję. Obiecywał, że zrobi wszystko by ich uratować, ocalić przed śmiercią. Szanował pacjentów i podległy personel. Młodych chirurgów uczył odpowiedzialności i starał się ich wychować na swoich następców.
Mówił o sobie, że jest ateistą, ale zaprzyjaźniony ksiądz Tischner odpowiadał: „… eee tam, gdzie pan jest niewierzący. Pan jest wierzący, tylko pan nie jest kościelny …”.
Zdjęcie profesora Religi wykonane dla National Geographic zostało zdjęciem roku i obiegło niemal cały świat. Na fotografii siedzi przy stole operacyjnym, wyczerpany prof. Religa. Obok, oparty o ścianę, siedząc na podłodze, śpi jego asystent. Na stole operacyjnym pacjent o którego życie przed chwilą walczył chirurg. Tak pięknie widać tu bezmierne zmęczenie lekarza, który pewnie już mógłby, ale nie chce opuścić pacjenta.
Profesor nie przywiązywał uwagi do ubrania, jeździł rozklekotanym samochodem, ale dla chorego był gotów zrobić wszystko. Pewnie każdy z nas, życzyłby sobie takiego lekarza. Gdy został ministrem zdrowia, próbował zmienić system opieki nad chorymi. Nie udało mu się to. Odebrał to jako swoją wielką porażkę.
Ażby chciało się zakrzyknąć: -Profesorze, rób to co robisz cudownie, lecz chore serca! Profesor Religa jednak jeździł wiele po świecie i miał skalę porównawczą. Próbował zrobić coś pozytywnego dla polskiego lecznictwa – napotkał jednak na ogromny opór.
Kawa pita w nadmiarze, papierosy – w nadmiarze, alkohol – również w nadmiarze. Jazda samochodem do domu czy kliniki – z nadmierną szybkością. Swoich niepowodzeń nie traktował jednak jako rezygnacji z marzeń o reformie polskiej służby zdrowia. Dopiero choroba spowodowała, że wycofał się z polityki. Choroba śmiertelna – o czym zdawał sobie doskonale sprawę od początku.
Żona profesora Zbigniewa Religi, Anna Wajszczuk opowiada o stałym poczuciu braku jego osoby. Wspomina, jak w młodości dużo podróżowali po Europie, chodzili na mecze piłki nożnej – profesor był fanem Górnika. Był czas, że razem wędkowali… A potem szara codzienność. Ona z dziećmi w Warszawie, mąż w Zabrzu. Była przeciwna jego karierze politycznej.
Oprócz tęsknoty, pani Anna Wajszczuk cieszy się, że mąż zostawił swoich następców. Ludzi zdolnych, mających do pacjentów podobny stosunek, jaki miał on – Zbigniew Religa. Uczniowie profesora to między innymi wybitni lekarze: prof. Marian Zembala, prof. Andrzej Bochenek, prof. Romuald Cichoń.
Warte odnotowania jest też to, że 10 października 2014 roku, na polskie ekrany wszedł film zatytułowany „Bogowie” opowiadający o życiu profesora. W główną postać niezwykłego kardiochirurga genialnie wcielił się Tomasz Kot.
Religa podsumowując mówi, że dumny jest ze swojego życia i z tego, że nigdy nikogo nie skrzywdził. Moim zdaniem, takich ludzi jak Profesor trudno spotkać, a jeśli już gdzieś są, muszą się ukrywać, by nie zniszczyło ich środowisko.
Namawiam ogromnie – przeczytajcie biografie profesora Zbigniewa Religi. Po tej lekturze odzyskacie wiarę w drugiego człowieka i zyskacie świadomość, że wśród nas przebywają niewiarygodnie dobrzy i niezwykle oddani innym ludzie.
Zapraszam Was na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki pt. „Religa – biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga”.
Share the post "„Religa – biografia najsłynniejszego polskiego kardiochirurga” Dariusz Kortko, Judyta Watoła – recenzja"