Recenzje - kryminały, thrillery

„Wir” Frode Granhus – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Wir
  • Autor: Frode Granhus
  • Tłumaczenie: Katarzyna Tunkiel
  • Wydawnictwo: Świat Książki 2016
  • Stron: 317

Thriller norweskiego pisarza Frode Granhusa pt. „Wir” wzbudził moje duże zainteresowanie. Lubię skandynawską literaturę i tym razem również się nie zawiodłam. Przyroda opisywana przez Granhusa pełna jest piękna, ale i grozy. Wielka ilość skarp i nadmorskich skał jakby zapowiada zbliżające się dramaty.

Akcja powieści toczy się w norweskim miasteczku Bergland oraz w odległej o 300 km od Bergland małej miejscowości Landegode, gmina Bodø. Miejscowi chłopcy, bawiąc się wśród nadmorskich skał znajdują mężczyznę w lodowatej wodzie, przykutego do wielkiego głazu. Człowiek ten jest na skraju wyczerpania.

fotblog2

Z kolei starsze małżeństwo, w trakcie codziennego spaceru plażą znajduje przy brzegu porcelanową lalkę, pływającą na tratwie uplecionej z łyka.  Znalezionych lalek jest coraz więcej, mimo to nikt nie traktuje tego poważnie, nawet policja. I dopiero pojawiające się zwłoki okaleczonych kobiet, w sukniach przypominających ubiór, odnalezionych wcześniej lalek, dają policji do myślenia.

Do odnalezienie mordercy kobie wyznaczony zostaje Nikolas Hultin. Policjant przeprowadził się tu ze swoją chorą żoną, dla której Bergland jest miastem rodzinnym. Sprawą przykutego w morzu mężczyzny postanawia zająć się sierżant Rino Carlsen.

fotblog3

Jest oczywiste, że Rino i Nikolas połączą obydwa śledztwa. Obydwaj policjanci mają wiele osobistych problemów, szczególnie Nikolas Hultin, który boryka się ze świadomością, że będzie musiał oddać swoją nerkę chorej żonie.

Cała opisana przez Frode Granhusa historia jest wielowątkowa i niezwykle wciągająca. Autor pokazuje jak psychika ludzka zostaje zniszczona przez złe doświadczenia z dzieciństwa.

fotblog4

Wydawnictwo Świat Książki obiecuje, że w najbliższym czasie wyda powieść Frode Granhusa o tytule „Sztorm”. Za tą właśnie powieść autor nominowany został do nagrody norweskich księgarzy.

Zapraszam Was teraz na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki pt. „Wir”.