Recenzje - kryminały, thrillery

„Zapłata” Małgorzata Rogala – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Zapłata
  • Autor: Małgorzata Rogala
  • Wyd. WAB 2015
  • Stron: 287

Cześć moi drodzy!!! Dzisiaj zaglądam do Was z 1 tomem cyklu Małgorzaty Rogali opisującym losy dwójki detektywów: Agaty Górskiej i Sławomira Tomczyka. Po raz pierwszy tych sympatycznych policjantów pracujących w warszawskim wydziale zabójstw spotkałam w książce pt. „Dobra matka”, której recenzję znajdziecie TUTAJ, a która okazała się 2 częścią większej serii. Mówię większej, bo w „Dobrej matce” pojawiły się pewne wątki kryminalne, które przez bohaterów nie zostały rozwiązane i myślę, że autorka zostawiła sobie w ten sposób wolną furtkę do kontynuacji cyklu i powiększania go w miarę zdobywania coraz większej popularności. O popularność zaś może być spokojna, ponieważ moim zdaniem oba tomy są doskonałymi, trzymającymi w napięciu kryminałami.

Bardzo podoba mi się pomysł, że książki częściowo zazębiają się. W 1 części są poruszane problemy i pojawiają się postacie, które w 2 tomie zaczynają dogrywać dużo ważniejszą rolę. Fabuła obu części nakłada się też nieco czasowo, zdarzenia widzimy jednak oczyma różnych osób.

fotblog2

Tak jak pisałam w recenzji „Dobrej matki” bohaterowie – Agata i Sławek – są niezwykle sympatycznymi i pozytywnymi postaciami. Oprócz wątku kryminalnego, bardzo rozbudowane jest tło obyczajowe. Poznajemy historię aspirant Agaty Górskiej, jej traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, powody decyzji o wstąpieniu do policji. Komisarz Sławomir Tomczyk natomiast próbuje ułożyć sobie życie prywatne i choć z przeszkodami, trafia w końcu na wyjątkową osobę. Oboje detektywów łączy mocna przyjaźń, pomagają sobie nawzajem, a w pracy stanowią doskonały tandem wspierany okazjonalnie przez kolegę Chudego i patologa Sergiusza Kota. Uzupełniając się, rozwiązują najtrudniejsze zagadki kryminalne. Tak też jest w tym przypadku, czyli w książce pt. „Zapłata”.

fotblog3

W toalecie klubu Casablanca zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Okazuje się nim prawnik Mariusz Leśniak. Sekcja zwłok ujawnia, iż został on otruty. Niedługo potem w podobny sposób ginie kolejna osoba. Jaki związek z morderstwami ma piękna zielonooka dziewczyna o burzy rudych loków? Co łączy ją z Justyną – przyjaciółką Agaty Górskiej i jakie dramatyczne wydarzenia z przeszłości mają swój finał obecnie?

fotblog4

Tego wszystkiego dowiecie się z lektury książki Małgorzaty rogali pt. „Zapłata”, którą Wam gorąco polecam! Zapraszam też na wysłuchanie jej fragmentu.