Recenzje - kryminały, thrillery

„Zapłata” Małgorzata Rogala – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Zapłata
  • Autor: Małgorzata Rogala
  • Wyd. WAB 2015
  • Stron: 287

Cześć moi drodzy!!! Dzisiaj zaglądam do Was z 1 tomem cyklu Małgorzaty Rogali opisującym losy dwójki detektywów: Agaty Górskiej i Sławomira Tomczyka. Po raz pierwszy tych sympatycznych policjantów pracujących w warszawskim wydziale zabójstw spotkałam w książce pt. „Dobra matka”, której recenzję znajdziecie TUTAJ, a która okazała się 2 częścią większej serii. Mówię większej, bo w „Dobrej matce” pojawiły się pewne wątki kryminalne, które przez bohaterów nie zostały rozwiązane i myślę, że autorka zostawiła sobie w ten sposób wolną furtkę do kontynuacji cyklu i powiększania go w miarę zdobywania coraz większej popularności. O popularność zaś może być spokojna, ponieważ moim zdaniem oba tomy są doskonałymi, trzymającymi w napięciu kryminałami.

Bardzo podoba mi się pomysł, że książki częściowo zazębiają się. W 1 części są poruszane problemy i pojawiają się postacie, które w 2 tomie zaczynają dogrywać dużo ważniejszą rolę. Fabuła obu części nakłada się też nieco czasowo, zdarzenia widzimy jednak oczyma różnych osób.

fotblog2

Tak jak pisałam w recenzji „Dobrej matki” bohaterowie – Agata i Sławek – są niezwykle sympatycznymi i pozytywnymi postaciami. Oprócz wątku kryminalnego, bardzo rozbudowane jest tło obyczajowe. Poznajemy historię aspirant Agaty Górskiej, jej traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, powody decyzji o wstąpieniu do policji. Komisarz Sławomir Tomczyk natomiast próbuje ułożyć sobie życie prywatne i choć z przeszkodami, trafia w końcu na wyjątkową osobę. Oboje detektywów łączy mocna przyjaźń, pomagają sobie nawzajem, a w pracy stanowią doskonały tandem wspierany okazjonalnie przez kolegę Chudego i patologa Sergiusza Kota. Uzupełniając się, rozwiązują najtrudniejsze zagadki kryminalne. Tak też jest w tym przypadku, czyli w książce pt. „Zapłata”.

fotblog3

W toalecie klubu Casablanca zostaje znalezione ciało młodego mężczyzny. Okazuje się nim prawnik Mariusz Leśniak. Sekcja zwłok ujawnia, iż został on otruty. Niedługo potem w podobny sposób ginie kolejna osoba. Jaki związek z morderstwami ma piękna zielonooka dziewczyna o burzy rudych loków? Co łączy ją z Justyną – przyjaciółką Agaty Górskiej i jakie dramatyczne wydarzenia z przeszłości mają swój finał obecnie?

fotblog4

Tego wszystkiego dowiecie się z lektury książki Małgorzaty rogali pt. „Zapłata”, którą Wam gorąco polecam! Zapraszam też na wysłuchanie jej fragmentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *