Recenzje - kryminały, thrillery

„Zabawy z bronią” Faye Kellerman – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Zabawy z bronią
  • Autor: Faye Kellerman
  • Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
  • Wyd. HarperCollins 2016
  • Stron: 431

Książka Faye Kellerman pt. „Zabawy z bronią” to doskonały kryminał. Wciągający i trzymający w napięciu do ostatnich stron.

Autorka swą powieść do pewnego momentu toczy dwutorowo. Z jednej strony mamy detektywa, Petera Deckera, który prowadzi śledztwo w sprawie samobójstwa nastolatka. Pomimo, że z początku nic na to nie wskazuje, okazuje się, że chłopiec ukrywał pewne tajemnice, które po jego śmierci powoli zaczynają wychodzić na jaw. Dociekliwy detektyw nie odpuszcza i coraz więcej tropów prowadzi do elitarnego liceum Bell&Wakefield, do którego uczęszczał nastolatek. Atmosfera zagęszcza się, gdy 6 tygodni po śmierci chłopaka, samobójstwo popełnia jego koleżanka, chodząca do tej samej szkoły.

fotblog2

Drugi wątek to historia Gabriela Donattiego – ma on 15 lat i w wyniku poważnych kłopotów rodzinnych, mieszka u wspomnianego już Petera Deckera. Porucznik wraz z żoną Riną opiekują się chłopcem i starają się zapewnić mu jak najlepsze warunki do spokojnego życia i rozwijania talentu. Gabe bowiem jest uzdolniony muzycznie.  Pięknie gra na pianinie, uczy się w domu, a swoją przyszłość wiąże właśnie z muzyką. Co ciekawe, jego ojcem jest Chris Donatti – znany w świecie przestępczym gangster. Gabe ma z nim sporadyczny kontakt, ale ostatecznie to właśnie dzięki Chrisowi i jego radom z dzieciństwa, będzie umiał uratować się z opresji.

fotblog3

Życie Gabriela się zmienia, gdy poznaje 14-letnią Yasmine Nourmand – Żydówkę pochodzącą z Iranu i wychowywaną w surowej rodzinie. Dwoje młodych połączy uczucie nie tylko do muzyki, ale aby być razem, będą musieli stawić czoło wielu przeciwnościom.

fotblog4

Oba wątki – kryminalny i obyczajowy, w pewnym momencie się przecinają i od tej chwili akcja zdecydowanie przyspiesza. Od książki nie sposób się oderwać. Wszystkie przedstawione tu postacie są żywe, kolorowe i wielowymiarowe. Wydarzenia następują szybko po sobie, a kolejne wskazówki naprowadzają zarówno Deckera, jak i czytelnika na rozwikłanie zagadki tajemniczych samobójstw. Czytając, ma się wrażenie oglądania filmu – tak obrazowo i lekkim stylem napisana jest ta książka.

fotblog6

Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu HarperCollins!

fotblog5

Polecam i zapraszam do wysłuchania fragmentu powieści Faye Kellerman pt. „Zabawy z bronią” w którym dwoje detektywów, współpracowników Petera Deckera, czyli Marge i Oliver rozmawiają i prowadzonym śledztwie.