Recenzje - psychologia, socjologia

„Ślady Palców Bogów”, „Magowie Bogów” – Graham Hancock – recenzja

fotblog2

  • Tytuł: Ślady Palców Bogów, Magowie Bogów
  • Autor: Graham Hancock
  • Tłumaczenie: Grzegorz Kołodziejczyk, Kamil Kuraszkiewicz
  • Wyd. Amber 2016
  • Stron: 507, 428

Graham Hancock to pochodzący z Wielkiej Brytanii wybitny, ale i kontrowersyjny badacz dziejów ludzkości. Przeczytałam 2 jego książki: tom 1 – „Ślady Palców Bogów” i tom 2 – „Magowie Bogów” i jestem pod ich wielkim wrażeniem.

Autor twierdzi, że kataklizmy unicestwiające  prawie całe życie na naszej planecie, dzieją się cyklicznie. Taka globalna katastrofa wydarzyła się 12.800 lat temu i zniszczyła wysoko rozwiniętą cywilizację, żyjącą na naszej Ziemi. Przedstawicie pramatki wszystkich kultur zamieszkiwali tereny obecnej Antarktydy. gdy odłamki gigantycznej komety uderzyły w Ziemię, powstała ogromna fala i potop na skalę światową. Ocaleli tylko nieliczni …

fotblog1

Graham Hancock prowadzi swoiste śledztwo i ostrzega przed kolejnym kataklizmem, który według zasady cykliczności ma się powtórzyć już niedługo, bo do 2.040 roku. Pozostałości wielkiej komety wciąż krążą wokół Ziemi i stanowią dla nas śmiertelne zagrożenie przed którym nie będziemy umieli się obronić.

fotblog4

Autor dużo pisze o tzw. „teorii uskoku skorupy ziemskiej”. Zwolennikiem tej teorii był również Albert Einstein. Zakłada ona, że warstwa litosfery naszej Ziemi przemieściła się po powierzchni jądra. W skutek tego Antarktyda, która wcześniej leżała w strefie umiarkowanej i ciepłej, przesunęła się poza koło podbiegunowe. Teoria ta popiera tezę iż właśnie tam, przed epoką lodowcową istniała prehistoryczna cywilizacja. Po uderzeniu komety, pod czapą lodowca znalazły się całe miasta. Nieliczni ocaleni osiedlili się na odległych lądach, np. w dolinie Nilu, Nizinie Meksykańskiej czy w Andach.

fotblog3

Obie książki zawierają mnóstwo odniesień do źródeł i stanowią prawdziwe bogactwo materiałów. Są bardzo mocno osadzone na faktach. Chwilami mogą trochę nużyć i przytłaczać właśnie ilością danych, ale sama idea Hancocka porywa czytelnika i otwiera przed nim zupełnie nowe perspektywy.

Książki pozostawiają też po sobie lekki smutek – wszak w przestworzach czai się nieubłaganie kosmiczna katastrofa, a Ziemię czeka zagłada ludzkości. Oby Hancock był złym prorokiem …

Zapraszam do wysłuchania recenzji i fragmentu książki Grahama Hancocka pt.” Śladami Palców Bogów”!