Recenzje - Fantastyka

„Dusza Cesarza” Brandon Sanderson – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Dusza Cesarza
  • Autor: Brandon Sanderson
  • Tłumaczenie: Anna Studniarek
  • Wyd. Mag 2016
  • Stron: 108

Wan ShaiLu jest genialnym Fałszerzem. Umie tworzyć pieczęcie duszy, dzięki którym zmienia naturę rzeczywistości, tworzy doskonałe imitacje wybranych przedmiotów. Shai jest też złodziejką. Zostaje złapana i wtrącona do lochu, gdy próbuje ukraść Księżycowe Berło, a w jego miejsce podłożyć kopię. Czeka ją egzekucja. Nagle jednak, sprawy przybierają nieoczekiwany obrót.

fotblog2

Rada 5 arbitów jest pod wielkim wrażeniem talentu Wan ShaiLu. Proponuje jej układ. W zamian za odzyskanie wolności, dziewczyna ma stworzyć idealną kopię duszy cesarza, który padł ofiarą skrytobójców. Trafił go w głowę bełt kuszy. Wybitni chirurdzy zdołali uleczyć jego ciało, jednak od chwili wypadku cesarz Ashravan Osiemdziesięciu Słońc – 49 władca Różanego Imperium, wpatrywał się pustym wzrokiem w przestrzeń przed siebie i nie można było z nim nawiązać żadnego kontaktu.

fotblog3

ShaiLu ma na swoje niezwykle trudne zadanie równo 100 dni. Pracuje w całkowitej tajemniczy, by Stronnictwo Chwały z którego pochodzili zamachowcy, nie dowiedziało się o tym, co robi. Gdyby członkowie stronnictwa wiedzieli, że dusza cesarza uleciała, rozpoczęliby walkę o mianowanie jego następcy. Piątka arbitrów z najpotężniejszych ludzi na świecie, stałaby się grupą najmniej liczących się osób w cesarstwie. Shai otrzymuje 18 gładkich i nietkniętych pieczęci duszy. Zaczyna się wyścig z czasem…

fotblog4

Książka Brandona Sandersona pt. „Dusza Cesarza” jest niezwykła i pełna magii. Sanderson, który jest znanym autorem powieści fantasy przenosi nas do świata znanego z innej książki, noszącej tytuł „Elantris”. To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego pisarza i z pewnością nie ostatnie. Już czaję się na 6-tomowy cykl pt. „Ostatnie Imperium”, no i oczywiście przede mną Elantris, którego pięknie wydanego wznowienia możemy oczekiwać we wrześniu.

Dodam jeszcze, że „Dusza Cesarza” jest również wyjątkowo ładnie wydana, w twardych okładkach, a niezwykłą ilustrację na okładce zaprojektował Dominik Broniek. Gorąco polecam Wam tą książkę i zapraszam do wysłuchania jej fragmentu w którym ShaiLu opowiada o tym, jak widzi otaczający ją świat i jak nauczyła się nad nim panować.