Recenzje - kryminały, thrillery

„Zamachowiec” Liza Marklund – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Zamachowiec
  • Autor: Liza Marklund
  • Wyd. Czarna Owca 2014
  • Stron: 469

Liza Marklund, popularna w Szwecji pisarka i dziennikarka, stworzyła postać Anniki Bengtzon. Serią książek o niej zdobyła sympatię swoich rodaków i nie tylko. Jej książki przetłumaczona na 30 języków, a sprzedaż przekroczyła 9 mln. egzemplarzy.

fotblog2

Bohaterka książki zatytułowanej „Zamachowiec”, Annika Bengtzon pracuje w sztokholmskim dzienniku Krallspressen, a konkretnie w jego wydziale kryminalnym. Niedawno została jego szefową, ale praca z podwładnymi nie układa jej się dobrze. Niektórzy lekceważą jej polecenia, co naszą bohaterkę wyprowadza z równowagi i stresuje. Tylko szef dziennika, Anders Schyman podtrzymuje Annikę na duchu. Uważa ją za bardzo dobrego pracownika, zapowiada też, że widzi ją jako swego następcę.

fotblog3

Nasza bohaterka jest ciągle rozdarta między pracą, a domem. Sama o sobie myśli, że jest nie tylko niezrównoważonym szefem i beznadziejnym reporterem, ale też podłą żoną i wyrodną matką.

W takiej oto sytuacji następuje w Sztokholmie seria zamachów bombowych. Giną ludzie, a Annika razem z policją, choć nie ręka w rękę, próbują odnaleźć zamachowca. Oczywiście po wielu emocjonujących wydarzeniach dochodzi do wyjaśnienia, kto nim jest.

fotblog4

A tu właśnie zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wigilia za pasem. Czas sprzątania, gotowania, dzieci czekają na prezenty, a wyrozumiały zwykle mąż zgrzyta zębami. Stres goni stres.

Dodajmy jeszcze, że nasza bohaterka jest hipochondryczką. Przeszła już wszelkie możliwe badania na choroby, które sobie wmawia. I to spiętrzenie wszystkich spraw powoduje, że Annika jest bliska załamania nerwowego. Jednak w ostateczności potrafi zacisnąć zęby i zapanować nad sobą.

fotblog5

Akcja książki jest bardzo wartka, a sytuacje w niej opisane mogą zdarzyć się wszędzie i każdego dnia. Zakończenie jest bardzo zaskakujące i może w końcu bohaterka dostanie parę dni urlopu, aby nadrobić zaległości rodzinne. Książkę bardzo polecam. Według mnie doskonały kryminał.

Zapraszam Was na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki pt. „Zamachowiec” Lizy Marklund.