Recenzje - biografie, dzienniki

„Scenariusz ocalenia” Michael Skakun

fotblog1

  • Tytuł: Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna.
  • Autor: Michael Skakun
  • Tłumaczenie: Mirosław Wójcik
  • Wyd. W.A.B. 2010
  • Stron: 308

Cześć!!! Dzisiaj chciałabym opowiedzieć Wam o książce Michaela Skakuna pt. „Scenariusz ocalenia. Wspomnienia Józefa Skakuna spisane przez jego syna”. Jestem wciąż pod ogromnym wrażeniem tej książki i nigdy chyba nie zapomnę jej treści. Obecnie coraz rzadziej wspomina się ostatnią wojnę światową i cierpienie jakie ze sobą przyniosła. Uczestnicy tamtych strasznych wydarzeń często już nie żyją, a myśli ich potomków zajmują nowe, codzienne problemy, zacierając w pamięci te, o których opowiadali im ich rodzice.

fotblog2

Józef Skakun, jak się domyślacie, był Żydem, co w czasach II Wojny Światowej równało się wyrokowi śmierci.Jednak bohater książki postanowił walczyć i nie poddać się okupantowi, jak czyniła to większość jego rodaków. Nie chciał być posłusznym i przerażonym Hebrajczykiem.

Rodzinę Józefa Skakuna niemal w całości wymordowano, a on sam uciekł z getta i postanowił przetrwać wojnę na niemieckiej ziemi. Instynktownie wyczuwał, że tam będzie najbezpieczniej. Zmienił nazwisko i narodowość. Został Litwinem. W tej przemianie pomógł mu wygląd. Józef był blondynem o niebieskich oczach i  jasnej cerze.

fotblog3

Zgłosił się do pracy w niemieckim gospodarstwie rolnym Stentsch i tam, mimo, że nigdy wcześniej nie pracował na roli, bardzo sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Cały czas jednak nosił w sobie strach, że wszystko się wyda, a Niemcy dowiedzą się o jego faktycznym pochodzeniu i go zastrzelą. Jego życie stało się teatrem  w którym on grał główna rolę. Na każdym kroku pilnował się, uważał z kim rozmawia i o czym mówi.

fotblog4

Józefowi Skakunowi, przez cały ten okrutny czas wojny towarzyszyło niezwykłe wręcz szczęście. Może była to opieka boska, a może duch matki, który jak bohaterowi się wydawało, był zawsze przy nim w najcięższych chwilach.  W każdym razie, ze wszystkich opresji Józef Skakun wychodził obronną ręką.

Tą niezwykłą książkę doskonale podsumował Henry Kissinger – amerykański polityk i dyplomata, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. Według niego to : „Wstrząsająca opowieść o wielkiej odwadze, zimnej krwi i o tym, jak ważne jest szczęście”.

fotblog5

Książka, choć poruszająca niezwykle ciężki temat, napisana jest łatwym, zrozumiałym językiem i czyta się ją bardzo szybko. Już sam tytuł wskazuje na to, że Józef Skakun przeżył wojnę i opowiada o swoim życiu synowi, dlatego czytając jest się świadomym szczęśliwego zakończenia. Polecam ogromnie lekturę tej książki. Warto pamiętać jak wygląda dramat wojny i do czego może doprowadzić nienawiść na tle rasowym. Pamiętać i wyciągać wnioski …

Zapraszam was teraz do wysłuchania recenzji i fragmentu książki Michaela Skakuna pt.”Scenariusz ocalenia”.