Recenzje - biografie, dzienniki

„Oddech” Monika Jaruzelska – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Oddech
  • Autor: Monika Jaruzelska
  • Wyd. Czerwone i Czarne 2015
  • Stron: 248

Tytuł „Oddech” wydaje się kojarzyć z odpoczynkiem, relaksem. Nie wiem dlaczego, czytając tę książkę, oddycha mi się jednak coraz ciężej. Myślę, że autorka pisząc pierwsze rozdziały „Oddechu” była na pograniczu żałoby i depresji. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia budzą w niej wspomnienia. Tęsknotę za tym co minęło, również za najbliższymi, których już nie będzie dane jej ujrzeć.

Żałoba …

Pani Monika Jaruzelska stawia ojcu na cmentarzu pomnik. Kształtem przypomina on granice Polski. Obok rośnie brzoza, ukochane drzewo ojca. Na pomniku napis: Generał Wojciech Jaruzelski. Rok urodzenia i śmierci – Żołnierz.

fotblog2

W swojej książce pisze: „… słyszałam pierwszy oddech mojego syna i ostatni oddech mojego ojca. Czas się domknął…”. To początek, potem jest tylko gorzej i ciężej. Duchy, życie pozagrobowe. Najlżejsza śmierć to zamarznąć, a potem spać i spać… Wspomina znajomych, którzy odeszli, w tym dziennikarza Tomasza Beksińskiego, cytuje list z kondolencjami, który ojciec napisał do Jarosława Kaczyńskiego po katastrofie Smoleńskiej. Syn Gucio wyczuwa złe nastroje matki. Chce, aby była silna i twarda. Wtedy będzie czuł się bezpiecznie.

fotblog3

Jednak czas w końcu robi swoje. Pani Monika dźwiga się zw swoich smutków. Jej myśli zajmują proste, zwykłe, codzienne sprawy. A to Gucio ma klasówkę, a to kaloryfery nie grzeją lub nie ma ciepłej wody w domu.  Autorce powoli zaczyna być dobrze. Odczuwa coś na kształt szczęścia. Budzi się w niej chęć do życia. Dowodem na to jest myśl: „… napiszę nową książkę. Będzie o modzie.”.

fotblog4

Nie mogę już się jej doczekać. Trzymam kciuki! Pani Moniko – ma Pani dla kogo żyć i ma Pani o czym pisać. Życzę powodzenia!

Zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu książki Moniki Jaruzelskiej pt. „Oddech”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *