Recenzje - powieści obyczajowe

„Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu” U. Waldo Cutler – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu
  • Autor: U. Waldo Cutler
  • Wyd. Bellona 2014
  • Stron: 217

Cześć! Dzisiaj zaglądam do Was z książką niezwykłą, inną niż wszystkie. Należy ona do serii książek wydanych jako perły literatury młodzieżowej i jest zbiorem przepięknych legend dotyczących życia króla Artura i Rycerzy Okrągłego Stołu.

Spisał je Thomas Malory – XV-wieczny rycerz i angielski pisarz. Swoją pracę zatytułowaną „Śmierć Artura” rozpoczął od opisu narodzin króla, a następnie opowiedział o życiu i niezwykłych czynach legendarnego władcy. Malory dużo miejsca poświęcił też Rycerzom Okrągłego Stołu – ich wędrówkom, pojedynkom i przygodom. Książka Thomasa Malory’ego uznana została za jedno z najwybitniejszych dzieł angielskiej literatury średniowiecznej.

fotblog2

Przyznam Wam się, że historia Anglii i to jak kształtowała się jej kultura – zawsze bardzo mnie interesowało. Natomiast legendy dotyczące króla Artura były dla mnie wyjątkowo ciekawe i przypominały wręcz fantastyczne baśnie. Oprócz samego króla, który w cudowny sposób zdobył swój miecz Ekskalibur, w opowiadaniach pojawia się też wielki i potężny czarodziej Merlin, przepiękna żona Artura – Ginewra oraz zakon Rycerzy Okrągłego Stołu złożony ze 128 niezwykle odważnych i mądrych mężów, „którzy w przyszłości wielkich czynów mieli dokonać i stać się sławnymi na cały świat.”

Rycerzem wyjątkowo dzielnym i honorowym okazał się sir Lancelot. Między wierszami można wyczytać, że cieszył się on też szczególną sympatią Ginewry – żony króla Artura. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie król Artur zawsze będzie miał twarz Sean’a Connery’ego, Lancelot będzie przypominał młodego Richarda Gere, a Ginewrą będzie urocza Julia Ormond. Ci aktorzy właśnie wcielili się w słynne postacie w pięknym kostiumowym melodramacie pt. „Rycerz Króla Artura” z 1995 roku. Jeżeli go jeszcze jakimś cudem nie oglądaliście – bardzo polecam!

art

Wracając do książki, pełna jest ona przygód, wędrówek i pojedynków rycerzy. Nierzadko płeć piękna ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się losów kraju. Bardzo przyjemnie się te historie czyta, choć język stylizowany jest na taki, którym posługiwano się w zamierzchłych czasach.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Niedużego formatu, w twardych okładkach, z biało-czarnymi ilustracjami i monogramem KA (King Artur) na końcu każdego rozdziału. W cudowny sposób przenosi czytelnika w czasy panowania króla Artura.

fotart4

Polecam i zapraszam do wysłuchania recenzji oraz fragmentu książki Waldo Cutlera pt. „Król Artur i Rycerze Okrągłego Stołu” w którym król oddaje swe serce Ginewrze oraz powstaje zakon Rycerzy Okrągłego Stołu.