Wydarzenia

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” J.K.Rowling, J.Thorne, J.Tiffany

fotblog1

Cześć kochani!!! Chyba już najwyższa pora, aby przypomnieć Wam, że już niedługo odbędzie się angielska premiera 8-ej części Harry’ego Pottera pt. „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” (org. Harry Potter and the Cursed Child). Wszystko jednak – jak przystało na cykl powieści o małym czarodzieju – odbędzie się w sposób dość niezwykły.

Zacznijmy od tego, że 30 lipca na londyńskim West Endzie w Palace Theatre zostanie rozegrane przedstawienie, którego scenariusz napisała J.K.Rowling przy aktywnym udziale Jacka Thorne’a i John’a Tiffany’ego. Akcja spektaklu dzieje się 19 lat po wydarzeniach z ostatniego tomu HP, czyli „Harry Potter i Insygnia Śmierci”. Opowiadać będzie dzieje najmłodszego syna Harry’ego o dużo mówiących imionach Albus Severus.

Na stronie wydawnictwa Media Rodzina, które podjęło się dystrybucji książki w Polsce, czytamy:

„Harry Potter nigdy nie miał łatwego życia, a tym bardziej teraz, gdy jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trójki dzieci w wieku szkolnym. Podczas gdy Harry zmaga się z natrętnie powracającymi widmami przeszłości, jego najmłodszy syn Albus musi zmierzyć się z rodzinnym dziedzictwem, które nigdy nie było jego własnym wyborem.  Gdy przyszłość zaczyna złowróżbnie przypominać przeszłość, ojciec i syn muszą stawić czoło niewygodnej prawdzie: że ciemność nadchodzi czasem z zupełnie niespodziewanej strony.”

Dobranie obsady aktorskiej do przedstawienia trwało długo, jednak w końcu się udało i tak wyglądają aktorzy, którzy wcielą się w główne role bohaterów czarodziejskiej sagi.

fotblog2

Oczywiście, największe zdziwienie wzbudziła aktorka grająca Hermionę Granger – żonę Rona Weasley’a, w którą w filmowej adaptacji książki wcielała się Emma Watson. W londyńskim przedstawieniu zagra ją czarnoskóra Noma Dumezweni. Jej wybór poparła J.K.Rowling pisząc na Twitterze, że w opisując w książce Hermionę wspominała o jej brązowych oczach, kręconych włosach i wielkim sprycie. Nigdy natomiast nigdzie nie stwierdziła, że mała czarodziejka ma białą skórę. Autorka dodała, że wybór aktorów bardzo przypadł jej do gustu i nie może się już doczekać, aby zobaczyć ich na scenie.

fotblog3

Dzień po przedstawieniu, 31 lipca odbędzie się światowa premiera książki „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” w Londynie. Będzie ona złożona z dwóch części i co ciekawe, będzie całkowicie opierać się na spektaklu, co może oznaczać, iż będzie to przedruk tekstu scenicznego z didaskaliami i innymi fragmentami charakterystycznymi dla teatralnego skryptu. Nie jest to jednak pewne na 100% – być może książka będzie miała bardziej tradycyjną formę – aby się o tym przekonać musimy poczekać do dnia premiery.

W Polsce książka pojawi się w księgarniach 22 października i jak już wspomniałam jej wydania podjęły się Media Rodzina.