Recenzje - kryminały, thrillery

„Dobra matka” Małgorzata Rogala – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Dobra matka
  • Autor: Małgorzata Rogala
  • Wyd. Czwarta Strona 2016
  • Stron: 351

Cześć kochani!!! Ostatnio odkrywam polskie powieści detektywistyczne i po Magdzie Knedler oraz Joannie Opiat-Bojarskiej, Małgorzata Rogala to kolejna, fantastycznie budująca napięcie i fabułę, autorka kryminałów.

Swoją przygodę z książkami Rogali zaczęłam niechcący od drugiego tomu, który niedawno pojawił się w księgarniach. Mam tu na myśli „Dobrą matkę” – powieść będącą kontynuacją losów dwójki komisarzy śledczych, którzy z poprzednią zagadką kryminalną zmagali się w książce pt. „Zapłata”. „Dobrą matkę” przeczytałam w ciągu jednego dnia, wciągnęła mnie bez reszty i zrobiła na mnie tak pozytywne wrażenie, że muszę Wam się przyznać, iż 1 tom już do mnie jedzie.  🙂

fotblog2

Bohaterką książki jest 31-letnia Agata Górska, energiczna i niezwykle błyskotliwa młoda kobieta będąca starszym aspirantem w policyjnym wydziale zabójstw. Jej partnerem jest Sławomir Tomczyk. Razem starają się rozwiązać sprawę tajemniczych morderstw młodych kobiet. Wydaje się, że seryjny zabójca dokonuje na nich swoistej egzekucji strzelając w serce z bardzo bliskiej odległości. Szukając motywu i czegoś, co łączyłoby wszystkie ofiary, odnajdują mail, który każda zabita otrzymała od anonimowego nadawcy tuż przed śmiercią. Składa się on jedynie z 1 zdania: „Bądź dobrą matką”.

fotblog3

Prowadząc śledztwo, detektywi odkrywają wiele tajemnic i przestępstw, które nie miałyby szans wyjść na światło dzienne, gdyby nie dochodzenie bohaterów. Poruszonych jest tutaj wiele problemów z którymi boryka się współczesny świat – od ekskluzywnej prostytucji, przez pedofilię, po zagrożenia, które czają się w internecie.  Ujawniając zbyt wiele prywatnych informacji na portalach społecznościowych, stajemy się kopalnią wiedzy dla przestępców, którzy tylko czekają by te dane wykorzystać przeciwko nam. Dlatego książka „Dobra matka” to coś więcej niż tylko kryminał. Zwraca ona szczególną uwagę na tak modny obecnie ekshibicjonizm w sieci, mówi o jego prawdopodobnych tragicznych konsekwencjach i zmusza czytelnika do przemyśleń.

Akcja powieści rozgrywa się w czasie współczesnym w Warszawie. Pojawiające się często opisy miejsc, nazwy ulic, dzielnic, budynków, stacji metra sprawiają, że dla mnie, rodowitej Warszawianki, książka jest niezwykle autentyczna i prawdziwa.

fotblog4

Postacie bohaterów są bardzo plastyczne i wielowymiarowe. Od samego początku wzbudziły moją wielką sympatię. Zarówno Agata, jak i Sławek podchodzą do swojej pracy bardzo poważnie, oddają jej niemal cały swój czas. Do tego oboje obdarzeni są dużym poczuciem humoru. Gdy zaczyna towarzyszyć im pies Vincent, opiekują się nim wspólnie, rozdzielając też obowiązki pomiędzy współpracowników na komendzie. Wątek obyczajowy jest świetnie opisany – poznajemy życie prywatne bohaterów, ich perypetie miłosne i relacje rodzinne … i czy tylko ja mam wrażenie, że Agatę i Sławka ciągnie ku sobie, choć sami jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy?

Doskonałym zabiegiem literackim są krótkie fragmenty w których narratorem jest poszukiwany morderca. Jak w błysku flesza, na ułamek sekundy ukazuje nam się ciemna sylwetka przestępcy – jest tak blisko, planuje kolejne zabójstwo, a tymczasem śledztwo cały czas trwa.

Akcja książki jest bardzo dynamiczna, wciągająca i wielowątkowa. Do ostatnich stron nie wiedziałam, kto jest mordercą, choć jak się na końcu okazało, jego postać pojawiła się w powieści bardzo wcześnie.

„Dobra matka” to doskonały kryminał i już nie mogę doczekać się kolejnych części i dalszych losów Agaty i Sławka, zwłaszcza, że pod koniec książki, umierająca koleżanka Agaty ma do niej dziwną prośbę i myślę, że to początek kolejnego śledztwa, które opisane zostanie w następnym tomie.

Książkę można kupić w księgarni internetowej Ravelo.pl – której bardzo dziękuję za przysłany egzemplarz.

Zapraszam na wysłuchanie recenzji oraz fragmentu książki Małgorzaty Rogali pt. „Dobra matka”.