Recenzje - reportaże, felietony

„Halo człowiek – rozmowy o tym, co ważne” Konrad Kruczkowski – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
  • Autor: Konrad Kruczkowski
  • Wyd. Zielona Sowa 2016
  • Stron: 160

Cześć! Książka, którą dzisiaj chciałabym wam pokazać i polecić do przeczytania jest wyjątkowa pod wieloma względami. Wymieńmy kilka z nich.

Po pierwsze autor – Konrad Kruczkowski. od kilku lat prowadzi blog Haloziemia.pl, który zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jego teksty są niezwykłe, mądre, wysmakowane, pełne delikatności i wrażliwości. O domu, rodzinie, szkole i problemach. Napisane pięknym językiem. Jak sam mówi: „tworzy treści o długim terminie ważności” i robi wszystko by być „dobrym blogerem”.

Po drugie bohaterowie i kompozycja książki. Bohaterów mamy sześcioro. Są to osoby znane w świecie kultury, często pojawiające się w mediach. Osoby, które swoim życiem, czynami, słowami zrobiły wiele dobrego w jakiejś dziedzinie. Są to postacie wybitne, mające misję do spełnienia, z ogromną wiedzą i jeszcze większym sercem.

fotblog2

Autor z każdym z nich przeprowadza wywiad. Rozmawia o tym, co ważne dla każdego z bohaterów. Z ogromną kulturą, spokojem i życzliwością podąża za swoim rozmówcą, czyniąc z każdej rozmowy tekst przepełniony mądrością i szczerością. Nie omija trudnych tematów jednocześnie niczego nie narzucając, nie atakując i nie oceniając. Takie wywiady czyta się na prawdę z wielką przyjemnością.

Kim są bohaterowie? To Ewa Błaszczyk i Anna Dymna – obie są aktorkami i obie założyły fundacje. Ewa Błaszczyk współtworzyła fundację Akogo i powołała do życia klinikę Budzik, w której wybudza się ze śpiączki dzieci po najcięższych urazach mózgu. 16 lat temu sama przeżyła rodzinną tragedię, która była iskrą do całej dalszej akcji charytatywnej.

fotblog5

Anna Dymna prowadzi fundację „Mimo Wszystko”, która pod swoje skrzydła bierze osoby niepełnosprawne intelektualnie. Obie panie opowiadają o trudnej codzienności, o sile i harcie ducha jaki trzeba mieć, by zmagać się z trudami prowadzenia fundacji, o ciągłym strachu, że z braku dotacji cała ich praca pójdzie na marne. Mówią też o tym, jak zmagają się z nieszczęściem i bólem podopiecznych i jaki dla nich samych to wielki ciężar.

cytat1

Anna Dymna od 13 lat prowadzi program ” Spotkajmy się ” w którym rozmawia z chorymi. Próbuje też wybudować specjalny ośrodek dla ludzi z całego kraju i wciąż napotyka trudności.

cytat2

W książce znajdziemy też piękną i mądrą rozmowę z ojcem Leonem Knabitem o sytuacji kobiet w społeczeństwie, starości, przemocy i roli Kościoła w życiu człowieka.

Do sytuacji kobiet nawiązuje też Henryka Bochniarz. Mówi ona o parytecie, stereotypach dotyczących płci i edukacji gender.

Na koniec wywiady z dwoma panami, którzy kojarzą mi się nierozerwalnie z kinem i literaturą.

fotblog3

Marcin Meller – dziennikarz, felietonista, pisarz, prowadzący program „Drugie Śniadanie Mistrzów”. Na bieżąco śledzący zmiany w kraju i za granicą. Tłumaczy jakimi prawami rządzą się media, jak radzi sobie z negatywnymi komentarzami w internecie. Mówi o swoim światopoglądzie, czym dla niego jest państwo i jak on sam odnajduje się w politycznych sporach.

cytat3

Książkę zamyka wywiad z Tomaszem Raczkiem – dziennikarzem, publicystą, pisarzem i krytykiem filmowym. Chyba najlepiej wszystkim znanym z programu „Perły z Lamusa”, który prowadził razem z Zygmuntem Kałużyńskim. Konradowi Kruczkowskiemu opowiada o książkach, kinie i o tym, jak przygotowywać młodych ludzi do odbioru wybranych treści. Wyjaśnia też różnicę między odbiorem kina, a krytyką filmową oraz to, jak postrzega kino narodowe tworzone na potrzeby interesów politycznych.

cytat4

Podsumowując, książka mądra i bardzo ciekawa. Pięknie wydana, w twardych okładkach, z kolorowymi, klimatycznymi zdjęciami. Książka do której z przyjemnością się wraca. Polecam!

fotblog4

Zapraszam teraz do wysłuchania recenzji i fragmentu wywiadu z Ewą Błaszczyk znajdującego się w książce „Halo człowiek” Konrada Kruczkowskiego. Aktorka opowiada, jakie cechy powinien mieć lekarz pracujący w fundacji.