Recenzje - powieści obyczajowe

„Wyjątkowy rok” Thomas Montasser – recenzja

fotblog1

  • Tytuł: Wyjątkowy rok
  • Autor: Thomas Montasser
  • Wyd. Świat Książki 2016
  • Stron: 151

 

Cześć! Opowiem wam dzisiaj o książce zdecydowanie niezwykłej i pięknej. Pełnej ciepła i magicznej atmosfery. Takiej, która niesie przesłanie, że czasem, zupełnie niespodziewanie znajdujemy szczęście tam, gdzie się go najmniej spodziewamy.

„Wyjątkowy rok” Thomasa Montassera to książka o książkach, a więc temat bardzo bliski mojemu sercu. To one właśnie, książki, są tutaj prawdziwymi bohaterami. Ich potęga jest tak wielka, że wpływają na ludzkie losy, przynoszą szczęście, radość i odprężenie. Miłość do nich zmienia życie – tak jak niespodziewanie zmieniły się losy Valerie. Zacznijmy jednak od początku …

fotblog2

Prowadząca niewielką księgarnię Charlotte – kobieta w starszym już wieku, pewnego dnia znika zostawiając jedynie kartkę z prośbą, by na czas jej nieobecności sklepikiem z książkami zaopiekowała się jej siostrzenica – Valerie. Młoda dziewczyna wcale nie jest zachwycona taką sytuacją. Planowała kontynuować studia, a następnie robić karierę w dużych, zagranicznych firmach. Chciała być w centrum wydarzeń, działać, rozwijać się. tymczasem trafia do niewielkiej, starej księgarni, do której mało kto zagląda. Na początku jest bardzo zniechęcona, ale powoli zaczyna odkrywać czar miejsca, które stworzyła ciotka Charlotte. Książki stają się dla niej źródłem wielu wzruszeń i zachwytów. Zagłębia się coraz częściej w ich lekturę i z każdym dniem coraz lepiej się czuje i coraz bardziej pasuje do miejsca, którym przyszło jej się zająć. Książki – podobnie jak Charlotte – kocha całym sercem i bardzo ceni.

Dni Valerie mijają w księgarence bardzo pracowicie. porządkuje półki, ustawia książki, kataloguje je i cały czas obmyśla plan, aby wyciągnąć sklepik z kryzysu i zacząć na nim zarabiać. I wtedy, zupełnie niespodziewanie, trafia w jej ręce niezwykła książka pt. „Wyjątkowy rok”. Z jakichś powodów jej tekst urywa się w połowie, a dalej są same czyste, niezapisane strony. Valerie jest przekonana, że trafiła na wybrakowany egzemplarz – czy ma rację? Jak potoczą się losy dziewczyny? Czy znajdzie swoje szczęście i odkryje jaką drogą podążać w życiu? Książki odegrają tu niebagatelną rolę …

fotblog3

Thomas Montasser stworzył książkę niezwykłą i pełną magicznego uroku. Jest ona hołdem złożonym książkom, opisuje jak ważne są one w życiu każdego człowieka, ile radości i inspiracji potrafią dać. Czytanie to nieskończone możliwości poznawania różnych światów, przekraczania ich granic. Dają siłę do życia, pokazują właściwą drogę, uczą i bawią.

Wielki plus dla autora za liczne cytaty i fragmenty pięknych dzieł literackich – czytając nabrałam ochoty by poszukać wspomnianych książek i je przeczytać.

fotblog4Podsumowując, książkę bardzo polecam. Jest taką małą perełką pełną pięknych cytatów. Niezwykle ciepła i pełna uroku lektura. Do przeczytania w jeden, góra dwa wieczory. Najcelniej trafi w serca miłośników książek.

Zapraszam do wysłuchania recenzji i fragmentu książki Thomasa Montassera „Wyjątkowy rok”!