Ciekawostki czytelnicze

Najmniejsza książka świata

Fot. Władimir Aniskin
Fot. Władimir Aniskin

Na początku tego roku, Władimir Aniskin – pochodzący z Nowosybirska fizyk i miniaturzysta, stworzył najmniejszą książkę świata. Jest ona tak mikroskopijna, że nie można zobaczyć jej gołym okiem, a cóż dopiero przeczytać. Z pewnością ciekawi jesteście jej wymiarów. Otóż wyobraźcie sobie, że ma ona 70 na 90 mikronów, innymi słowy 0,07 na 0,09 milimetra. Aniskin stworzył ją własnoręcznie używając oczywiście do tego specjalistycznych narzędzi. Co więcej, strony książki można przewracać. Są one zrobione z folii poliestrowej i drutów wolframowych. Całość ułożona jest na przepołowionym ziarenku maku – co jeszcze pogłębia wrażenie maleńkości.

Władimir Aniskin pasjonuje się tworzeniem miniatur, a jego dzieła znane są na całym świecie. Stworzył na przykład karawanę wielbłądzich figurek, tak małych, że zmieściły się wszystkie w uchu igły.  Tekst piosenki zapisał na ziarenku ryżu, a na ziarnach maku tworzy prawdziwe kompozycje z wielu elementów.

Najmniejsza książka świata ma tytuł „Mańkut” i nawiązuje do rosyjskiej powieści. Aniskin zgłosił ją już do Księgi rekordów Guinessa.