Ciekawostki czytelnicze

„Milion lat w jeden dzień” Greg Jenner

jenner

Cześć kochani! Dzisiaj chciałam Wam napisać parę słów o książce, którą koniecznie muszę przeczytać. Jedzie ona już do mnie i mam nadzieję, że będę mogła Wam niedługo powiedzieć o niej więcej.

O książce dowiedziałam się z niesamowicie ciekawego wywiadu z Gregiem Jennerem zamieszczonego w „WO extra” nr 5/2016.

wo

Greg Jenner jest autorem książki „Milion lat w jeden dzień” i właśnie jej dotyczy wywiad z pisarzem. W przystępny, zrozumiały dla przeciętnego czytelnika sposób, Jenner opisuje, jak zmieniają się nasze zwyczaje i nawyki na przestrzeni miliona lat. Mówi się, że jego książka jest pophistoryczna. Jak sam tłumaczy: „ Chciałem napisać książkę, która nie będzie przerażała, ale pokazywała, że historia to coś fajnego i coś, co ma znaczenie w naszym codziennym życiu„.

Dlaczego znajomość historii jest nam potrzebna? Jenner: „Myślę, że historycy istnieją po to, żebyśmy się z przeszłości uczyli. Warto próbować zrozumieć przyczyny i skutki, uczyć się na przykładzie błędów i złych pomysłów. (…) Nauka, technologia, wynalazki mogą nam pomóc w uporaniu się z problemami.

Musimy uczyć się z przeszłości, by nasza przyszłość była jak najlepsza„.

Zachęcam Was ogromnie do przeczytania całego artykułu i rozmowy z Gregiem Jennerem. Mnie tak zafascynowały słowa pisarza, że natychmiast poszukałam książki i już doczekać się nie mogę momentu, kiedy znajdzie się ona w moich rękach.

milion

A tak brzmi opis książki na stronie księgarni Ravelo.pl – tam też możecie ją zakupić: „Milion lat w jeden dzień”

Każdego dnia, od chwili, gdy zadzwoni budzik, po przykrycie się kołdrą na dobranoc, bierzemy udział w rytuałach, które trwają od milionów lat. Skupiająca się na codziennych czynnościach książka Milion lat w jeden dzień odkrywa fascynującą historię zwyczajów, które bierzemy dziś za pewnik. Greg Jenner zabiera nas na radosną przejażdżkę po dziejach ludzkości, badając stopniową – i często nieoczekiwaną – ewolucję naszych nawyków. Nie jest to historia wojen, polityki ani doniosłych wydarzeń: Greg zagląda do rzymskich śmietników, egipskich mumii i wiktoriańskich ścieków, wyciągając niezwykłe, zaskakujące, a czasem wręcz niedorzeczne ciekawostki o naszej przeszłości. Przedstawiona tu opowieść obejmuje cały świat i miliony lat ludzkiej ewolucji – i dotyczy wszystkich drobnostek, które od zawsze nas ciekawiły, oraz wielu innych, którym zwykle nie poświęca się ani jednej myśli. To historia naszego życia, sięgająca milion lat wstecz. Kto wynalazł łóżka? Kiedy zaczęliśmy czyścić sobie zęby? Jak długą historię mają wino i piwo? Jakie były najsłynniejsze modowe wpadki od starożytności do dziś? Czemu porzuciliśmy nagość na rzecz futer? Skąd wzięły się sztućce?