Biografie pisarzy

Mazo de la Roche – biografia

Mazo_de_la_Roche

Mazo de la Roche to kanadyjska pisarka. Z jej twórczością zetknęłam się czytając „Sagę Rodu Whiteoaków” , zwaną też „Kronikami Jalny”. Zakochałam się w tej serii bez pamięci i postanowiłam dowiedzieć się nieco więcej o osobie, która stworzyła świat Jalny i fenomenalnie wykreowała osobowości bohaterów. Każdy z nich to żywa, indywidualna jednostka, tak pięknie i obrazowo opisana, że nie trzeba wielkiej wyobraźni, by widzieć ją jak na ekranie telewizora. Książki z cyklu Whiteoakowie czytają się właściwie same, a ich autorka to właśnie im przede wszystkim zawdzięcza swoją popularność. Żadne inne jej dzieło nie zyskało takiego rozgłosu, dlatego też Mazo de la Roche często nazywana jest pisarką niedocenioną. W jej dorobku są też sztuki, książki dla dzieci czy historia Quebecu – o których mało kto słyszał. Mazo de la Roche napisała też autobiografię „Ringing the Changes” bowiem jej losy, jak na czasy w których przyszło jej żyć, były niezwykłe. Przyjrzyjmy się zatem Mazo nieco bliżej …

Urodziła się 15-ego stycznia 1879 roku w Toronto jako jedyne dziecko Williama Roche – sprzedawcy i Alberty Roche (z domu Lundy) która była bardzo słabego zdrowia i często chorowała. Mała Mazo, jako jedynaczka, czuła się samotna. Dodatkowo, z racji pracy ojca, rodzina przeprowadzała się aż 17 razy. Dziewczynka dużo czytała i by zagłuszyć poczucie osamotnienia wymyśliła swój własny, fikcyjny świat, który nazwała „The Play”.

Gdy miała 7 lat, w jej życiu nastąpił prawdziwy przełom. Rodzice adoptowali Caroline Clement – osieroconą kuzynkę Mazo. Od tej chwili dziewczynki stały się nierozłączne, a wiele lat później w swojej autobiografii de la Roche napisała, że spotkanie Caroline było najważniejszym wydarzeniem w jej życiu.

mazo3

Niezwykłe jest to, że Mazo i Caroline mieszkały razem wiele lat, aż do śmierci pisarki. Wiele wskazuje na to, że łączył je bliski związek o charakterze homoseksualnym.

Rodzina de la Roche kilka lat spędziła pracując na farmie u bogatego właściciela, który rolnictwo traktował jak hobby. To właśnie tam Mazo podpatrzyła, jak wygląda wiejskie życie zamożnej arystokracji. Później opisała je w kronikach Jalny, zaś nazwiska postaci z książek szukała na nagrobkach cmentarnych.

Jej pierwsze powieści: „Possession” z 1923 roku i „Delight” z 1926 roku nie odniosły wielkiego sukcesu. Dopiero w 1927 roku powstał 1 tom sagi rodu Whiteoaków zatytułowany „Jalna”. Mazo miała wtedy 48 lat i stała się sławna. Początkowo saga liczyła 7 tomów, ale na prośbę jej miłośników pisarka postanowiła cofnąć się w czasie i opisać młode lata nestorów książkowej rodziny – Adeliny i Filipa. W ten więc niechronologiczny sposób powstało pierwszych 6 tomów. Później de la Roche kontynuowała sagę dopisując kolejne 3 tomy. Losy rodziny Whiteoaków przerwała choroba i śmierć autorki.

W 1930 roku Mazo i Caroline były już dojrzałymi, bardzo ze sobą zżytymi kobietami. Cicha i nieśmiała Mazo pokazywała się zawsze i wszędzie w towarzystwie swojej współlokatorki. Właśnie wtedy dowiedziały się o śmierci pary swoich przyjaciół, którzy osierocili 2,5-letnią dziewczynkę i 13-miesięcznego chłopca. Kobiety poruszyły niebo i ziemię i udało im się wspólnie zaadoptować dzieci.

mazo4

Mazo zmarła 12-ego lipca 1961 roku. tworzyła między innymi w latach trwania II Wojny Światowej, co sprawiło, że romantyczna tematyka jej powieści nie znalazła już takiego odzewu i przychylności ze strony czytelników, jak cykl Jalny. Była niezwykłą, utalentowaną pisarką o wielkiej wyobraźni.  Żyła na swój, wyjątkowy sposób. Gdy była dzieckiem, brakowało jej stabilizacji i poczucia bezpieczeństwa. Jako dorosła kobieta osiągnęła sukces i popularność zawodową. Wolne chwile spędzała z bliską, kochaną osobą, a później oddała się wychowaniu dzieci. Stworzyła rodzinę i dom. Myślę, że była szczęśliwa …