Wydarzenia

Krzesło J.K.Rowling sprzedane na aukcji

krzeslo

 

Gdy J.K.Rowling pisała 2 pierwsze tomy Harry’ego Pottera, mieszkała w Edynburgu, w mieszkaniu komunalnym. To tam właśnie każdego dnia siadała na dębowym krześle z 1930 roku ze wzorem czerwonego ostu na obiciu i wymyślała przygody młodego czarodzieja, które później zafascynowały cały świat.

Krzesło jest wyjątkowe też dlatego, że pisarka ozdobiła je napisami, np. „Może nie jestem sliczne, ale nie oceniaj mnie po pozorach”, „Napisałam Harry’ego Pottera siedząc na tym krześle”, „Gryffindor”.

Oryginalny mebel był już dwukrotnie wystawiany na aukcjach. Na trzeciej, ostatniej, która odbyła się kilka dni temu, anonimowy kolekcjoner kupił je za 394 tys. USD, w przeliczeniu za prawie 1,5 mln zł. Autorka dołączyła do krzesła list w którym opisuje historię mebla:

„Dostałam cztery niedopasowane krzesła kuchenne w 1995 roku. To było najwygodniejsze, dlatego stało przed moją maszyną do pisania. Było moim „oparciem” gdy powstawał „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” oraz „Harry Potter i Komnata Tajemnic”. Co prawda nostalgiczna część mnie jest dość smutna, że odchodzi, ale plecy już nie”.

Czyżby krzesło J.K.Rowling miało zostać najdroższym krzesłem na świecie?