Recenzje - kryminały, thrillery

„Dziewczyna z pociągu” Paula Hawkins – recenzja książki

  • Paula Hawkins
  • „Dziewczyna z pociągu”
  • Wyd. Świat Książki 2015
  • Stron 328

„Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins to kolejny, doskonały kryminał, który znalazł się na mojej półce. Przeczytałam go jednym tchem. Opisana historia wciaga tym bardziej, że mogłaby się przydarzyć każdemu z nas. Jadąc do pracy lub szkoły i pokonując codziennie tą samą trasę, zaglądamy bezwiednie w okna pobliskich mieszkań i domów.  Po jakimś czasie poznajemy twarze mieszkańców, zaczynamy snuć domysły co robią, gdzie pracują, jak żyją. Ja tak robiłam jeżdżąc przez kilka lat tą samą drogą do pracy. Podobnie postępowała bohaterka książki Pauli Hawkins – Rachel. Rozwiedziona, zagubiona, zmagająca się z codziennymi problemami, które często ją przerastały oraz walcząca z nałogiem alkoholowym, kobieta znajdowała ulgę w codziennych podróżach pociągiem do pracy. To wtedy skupiała całą swoją uwagę na mijanych domach. Jej ulubiony miał numer 15. To tam zobaczyła parę młodych, zakochanych ludzi. nadała im imiona i codziennie wyobrażała sobie, jak spędzają dni i jacy szczęśliwi muszą razem być, w przeciwieństwie do niej samej.

Pewnego dnia, stała się jednak mimowolnym świadkiem zaskakującej sceny na tarasie domu nr 15. Potem dowiedziała się o zaginięciu mieszkanki obserwowanego budynku.

Akcja książki toczy się bardzo dynamicznie i jest pełna zaskakujących zwrotów. Dodatkowym plusem jest wieloosobowa narracja. Z jednej strony Rachel opowiada o swoim życiu i o tym, jak próbuje rozwiązac zagadkę zniknięcia obserwowanej dziewczyny. Z drugiej strony Megan – z domu numer 15 opisuje swoje losy, które są oczywiście krańcowo inne od wyobrażeń Rachel. Pojawia się tez Anna …

Dla Rachel, odnalezienie zaginionej dziewczyny staje się bardzo ważne i to paradoksalnie pomaga jej poradzić sobie z własnymi problemami.

Czy Rachel odkryje zagadkę zniknięcia Megan, kim jest Anna i w jaki sposób losy tych wszystkich kobiet się połączą?

Doskonały, pełen napięcia thriller. Do przeczytania na raz! jeżeli zaś nie sięgniecie po książkę, będziecie mogli to nadrobić oglądając film, albowiem prawo do zekranizowania powieści sprzedano wytwórni Dreamworks.

Zapraszam do wysłuchania fragmentu książki „Dziewczyna z pociągu” Pauli Hawkins.